1 / 0

Szybki półmaraton Napieraj w Lizbonie

Dominika Napieraj (KS AZS AWF Wrocław) zajęła ósme miejsce w półmaratonie w Lizbonie poprawiając czasem 1:12:07 rekord życiowy o ponad półtorej minuty i wypełniając minimum na mistrzostwa Europy w Amsterdamie.

Zwyciężczynią 26. edycji Meia Maratona de Lisboa została Etiopka Aga Ruti (wicemistrzyni świata juniorek ’12 na 5000 m) w czasie 1:09:16, która wyprzedziła o 7 sekund swą rodaczkę Wude Ayalew i o 17 s Kenijkę Linet Masai.
Ruwalizację mężczyzn zdominowali Kenijczycy plasując się na pięciu czołowych pozycjach, wygrał Sammy Kitwara 59:47 przed Kennethem Kipkemoi 60:05.

Od 2008 roku trasa w Lizbonie spełnia wszystkie warunki IAAF (wcześniej spadek wysokość pomiędzy startem a metą wynosił 3.27 m/km, dopuszczalna wartość 1 m/km).

Dla 24-letniej Dominiki Napieraj (trener Jacek Wosiek) był to sódmy półmaraton w karierze, zadebiutowała w kwietniu 2011 r. w Sobótce (1:39:42), regularne treningi w klubie rozpoczęła pół roku później. Lizboński rezultat plasuje zawodniczkę z Wrocławia na 9 miejscu w tabelach historycznych.