1 / 0

32. MMP: trzecie złoto Karola Zalewskiego na 200m

Karol Zalewski trzeci raz w karierze został młodzieżowym mistrzem kraju w biegu na 200 metrów. Po drugie złoto 32. Mistrzostw Polski U23 sięgnęła dziś Sofia Ennaoui, która po wczorajszym triumfie na 1500 metrów dziś wygrała rywalizację na 800 metrów.

Trzeci w karierze tytuł młodzieżowego mistrza Polski w biegu sprinterskim na 200 metrów. Po nocnej podróży ze Szwecji Karol Zalewski wygrał w Białymstoku trzeci raz z rzędu młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegu na 200 metrów. Czas podopiecznego Zbigniewa Ludwichowskiego to 21.30 (bieg pod wiatr ponad 2.5 m/s) ale trzeba zaznaczyć, że zawodnik jeszcze wczoraj startował w Szwecji i do Białegostoku dotarł dopiero w niedzielę rano. Wicemistrzem Polski został Przemysław Słowikowski – 21.68. Brązowy medal zdobył zwycięzca drugiej serii Dominik Staśkiewicz, który uzyskał na mecie 21.99.

Karol Zalewski w drodze po trzecie złoto młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 200 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Bardzo wyrównany był bieg na 200 metrów pań – medale zdobyły zawodniczki startujące w pierwszej serii. Złoto wywalczyła Martyna Dąbrowska – 24.14 – a srebro Patrycja Wyciszkiewicz (24.21). Trzecia na mecie Agata Forkasiewicz miała taki sam czas jak czwarta Karolina Zagajewska – 24.22. O brązie zadecydowały tysięczne części sekundy.

Sofia Ennaoui po wczorajszym triumfie na 1500 metrów dziś zdobyła złoto na dystansie 800 metrów. Waleczna zawodniczka Lubusza Słubice odparła na ostatniej prostej atak Syntii Ellward i zwyciężyła z czasem 2:05.57. Srebrny medal Ellward okrasiła rezultatem 2:06.40. Brązową medalistką młodzieżowych mistrzostw Polski została Weronika Wyka – 2:07.77.

Sofia Ennaoui wczoraj wygrała bieg na 1500 metrów, dziś była najlepsza na 800 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Pod nieobecność na starcie Artura Kuciapskiego, obrońcy tytułu, złoty medal w biegu na 800 metrów zdobył jego kolega z reprezentacji Artur Konieczny. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy pokonał dwa okrążenia stadionu na Zwierzyńcu w 1:50.85 i pokonał drugiego na mecie Michała Rozmysa o 0.03 sekundy. Michał Knapik brązowy medal wywalczył czasem 1:52.03.

Najmniejszych problemów ze zdobyciem złotego medalu krajowego czempionatu w biegu na 400 metrów przez płotki nie miał Patryk Dobek. Zawodnik Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego uzyskał czas 51.28. Wicemistrzem kraju został Piotr Szewczyk (52.19), a brązowy medal zdobył Bartłomiej Czajkowski (52.21). Konkurencji nie ukończył Patryk Adamczyk – jeden z faworytów do medalu przewrócił się na przedostatnim płotku.

W biegu pań na 400 metrów przez płotki złoty medal wywalczyła, biegnąc z bezpieczną przewagą na ostatniej prostej, Agnieszka Karczmarczyk – 57.81. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Paulina Mamrot (59.91), a brąz Małgorzata Curyło (61.21).

Najdłuższym dystansem rozgrywanym w Białymstoku był bieg na 5000 metrów. Przez długi czas prowadziła Anna Wójcik ale nie wytrzymała trudów dystansu i finiszowała jako czwarta. Złoto zdobyła natomiast Katarzyna Rutkowska (17:05.22), która pokonała Amelię Czerwińską (17:14.56) oraz Paulinę Pawłowską (17:16.50).

Andrzej Rogiewicz długo przewodniczył stawce biegaczy rywalizujących na 5000 metrów. Na 100 metrów przed metą szarżą popisał się Mateusz Wyszomirski i to ostatecznie on wpadł na metę jako pierwszy uzyskując czas 14:16.55. Srebrny medal dla Sebastiana Nowickiego (14:18.31), a brązowy dla Rogiewicza – 14:18.54.

Maciej Kiendzierski wyrównując – w pierwszej próbie – rekord życiowy wynikiem 2.19 wywalczył złoto w skoku wzwyż. Mariusz Baszczyński skacząc 2.16 zdobył srebrny medal. Brąz wywalczył Bartłomiej Bedeniczuk – 2.08

Justyna Śmietanka zdobyła złoto, a Paulina Hnida srebro w skoku o tyczce. Obie zawodniczki pokonały poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.90 i później trzykrotnie strąciły 4.00. Brąz dla Katarzyny Cerbińskiej – 3.70.

Wyrównany przebieg miał konkurs trójskoku panów, w którym triumfował ostatecznie Emil Faraj ze stołecznej Skry. Podopieczny Przemysława Radkiewicza uzyskał w najlepszej próbie 15.06 i pokonał zaledwie o centymetr Sławomira Glapińskiego. Brąz wywalczył Jan Kulmaczewski – 14.99.

W rywalizacji trójskoczkiń najlepiej spisała się Dorota Skiba, która złoty medal zdobyła z wynikiem 12.68. Srebro wywalczyła Agnieszka Kozłowska (12.62), a brąz Karolina Markiewicz (12.53).

W rzucie młotem pań faworytką zmagań była brązowa medalistka mistrzostw Europy do lat 23 Malwina Kopron. Zawodniczka poznańskiego AZSu rzucała w Białymstoku regularnie poza granicę 65 metra, a zwycięstwo przypieczętowała próbą na 68.57. Srebrny medal zdobyła Sandra Malinowska (61.61), a brązowy Aleksandra Kokowska (56.63).

Lidia Augustyniak rzucając 55.67 zwyciężyła w rzucie dyskiem i jednocześnie poprawiła rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Katarzyna Moś – 55.39. Brązowy medal zdobyła faworytka gospodarzy Daria Zabawska, która w najlepszej próbie uzyskała wynik 54.94.

Damian Kamiński wygrał rzut dyskiem z rezultatem 56.81. Wicemistrzem Polski został Paweł Pasiński, którzy rzucając 55.38 był przez moment liderem konkursu. Brązowy medal dla wicemistrza Europy w tej specjalności – Wojciech Praczyk rzucił w Białymstoku 55.25. Warto odnotować, że ta trójka dyskoboli podium młodzieżowych mistrzostw Polski „okupuje” od 3 lat.

Najlepsi dyskobole mistrzostw Polski na podium (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Tytuł mistrzów kraju młodzieżowców w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów obronił zespół krakowskiego AZSu-AWFu. Panowie biegnąc w składzie Paweł Sarnecki, Piotr Mitka, Arnold Zdebiak i Maciej Brzeziński uzyskali czas 41.60. Wicemistrzostwo kraju wywalczyli sprinterzy bydgoskiego Zawiszy (42.02), a brąz zawodnicy Agrosu Zamość (42.20).

W rywalizacji kobiet w sztafecie 4 x 100 metrów podwójny triumf gospodarzy. Złoto, z dużą przewagą, wywalczyły panie z klubu Bojary Białystok (Aneta Szydłowska, Martyna Dąbrowska, Katarzyna Sokólska, Sylwia Kasjanowicz) uzyskując czas 45.86. Na drugim miejscu finiszowało białostockie Podlasie – 47.14. Brązowe medale wywalczył zespół AZSu-AWFu Wrocław (47.54).

Klub AZS-AWF Wrocław okazał się mistrzowski w biegu sztafetowym 4 x 400 metrów. Panowie w składzie Paweł Malski, Tomasz Sieradzan, Mateusz Kozłowski i Kacper Chłond uzyskali czas 3:16.19. Wicemistrzami Polski zostali panowie z AZSu Poznań (3:19.35), a brąz zdobył AZS Łódź (3:19.96).

W sztafecie 4x400 metrów pań przez trzy pierwsze zmiany prowadził zespół AZSu-AWFu Wrocław ale na ostatniej zmianie złoty medal wywalczył ostatecznie AZS-AWFiS Gdańsk. Ekipa ze stolicy województwa pomorskiego biegnąc w składzie Klaudia Gołąbek, Martyna Kuźnicka, Aleksandra Maliszewska i Agnieszka Karczmarczyk uzyskała czas 3:41.96. Srebrny medal dla akademiczek z Wrocławia (3:42.69), a brązowy dla AZSu-AWFu Warszawa (3:47.53).

Pełne wyniki: Białystok