1 / 0

Maraton w Londynie - 2:27:47 Lewandowskiej

W 35. maratonie w Londynie bardzo dobrze spisała się Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek), czasem 2:27:47 o 45 sekund poprawiła rekord życiowy zajmując 12 miejsce.

Bieg pań prowadzony był w zmiennym tempie, zawodniczki pobiegły wolniej niż się spodziewano. Po ataku dwóch Etiopek na 36. km zwyciężyła Tigist Tufa z rezultatem 2:23:22, a jej rodaczka Tirfi Tsegaye była trzecia (2:23:41) wyprzedzona o sekundę przez Kenijkę Mary Keitany (wygrywała w Londynie w latach 2011-2012).
Iwona Lewandowska na półmetku uzyskała rezultat 1:12:00 (druga połowa w czasie 1:15:47). Narzucone silne tempo na czas lepszy od rekordu Polski wytrzymała przez 25 km (do tego miejsca biegła ze średnią prędkością 3:25 na kilometr, dalszą część dystansu pokonała ze średnią 3:37).
Podopieczna Marka Jakubowskiego awansowała na 9 miejsce w polskich tabelach historycznych.

Bieg mężczyzn wygrał Kenijczyk Eliud Kipchoge wynikiem 2:04:42 (najlepszy w br. na świecie), wyprzedzając swoich rodaków rekordzistów świata – byłego, Wilsona Kipsanga (o 5 sekund) i aktualnego, Dennisa Kimetto (o 8 sekund). Eliud Kipchoge w 5 startach w maratonie zwyciężył aż 4-krotnie (raz był drugi), bilans Wilsona Kipsanga – 8 zwycięstw w 12 startach (w Londynie kolejno lokaty: 1-5-1-2), Dennisa Kimetto – 3 w 6.
Robert Korzeniowski, 4-krotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, uzyskał rezultat 2:41:56.

Ciekawie wygląda porównanie wyników niedzielnych maratonów w Londynie i Warszawie.
1 miejsce:
Londyn – 2:04:42 Eliud Kipchoge (Kenia)
Warszawa – 2:07:57 Berhanu Lemi (Kenia)
9 miejsce:
Londyn – 2:10:10 Aleksiej Reunkow (Rosja)
Warszawa – 2:10:11 Henryk Szost
16 miejsce:
Londyn – 2:15:53 Hermano Ferreira (Portugalia)
Warszawa – 2:14:57 Artiom Aleksiejew (Rosja)

Maraton w Londynie słynie z bardzo dobrej „głębokości” wyników. Najlepsze rezultaty w historii na świecie na miejscach od 28. (2:13:16) do 105. (2:19:56) zostały uzyskane w stolicy Wielkiej Brytanii w 1991 r. Czas 2:14:59 zapewnił wówczas Pawłowi Tarasiukowi (znanemu obecnie starterowi) zaledwie 49 pozycję.

Pełne wyniki:   Londyn