1 / 0

Stefanowicz mistrzynią Polski w maratonie

Monika Stefanowicz (WKS Grunwald Poznań) zdobyła tytuł mistrzyni Polski w 35. Mistrzostwach Polski w Maratonie rozegranych w ramach DOZ Maraton Łódzki z PZU poprawiając czasem 2:29:28 rekord życiowy.

Po srebro mistrzostw Polski sięgnęła Agnieszka Mierzejewska (MKS MOS Płomień Sosnowiec), która osiągnęła rezultat 2:30:58 (poprzednia życiówka 2:33:36). Jako trzecia Polka na linię mety, z czasem 2:47:24, wbiegła Ewa Kucharska (MKS Iskra Pszczyna). Niewystarczające oznakowanie trasy było przyczyną jej pomylenia, na 40 kilometrze, przez Izabelę Trzaskalską (AZS UMCS Lublin) biegnącą na ostateczny wynik w granicach 2 h 38 min. W tej sytuacji podjęto decyzję o przyznaniu dwóch brązowych medali mistrzostw Polski.

Dla Moniki Drybulskiej-Stefanowicz łódzki tytuł mistrzyni Polski jest piątym w jej karierze. W 2004 i 2008 r. zwyciężała w maratonie a w 2002 i 2006 r. – w półmaratonie. Jej dotychczasowy rekord życiowy wynosił 2:29:57 (Berlin ’03). Przed dwoma tygodniami poznanianka czasem 1:12:14 poprawiła 13-letni rekord życiowy w półmaratonie.

Warto dodać, że złoto i srebro mistrzostw Polski zdobyły zawodniczki trenera Zbigniewa Nadolskiego. Dwie Polki zdominowały rywalizację pań w DOZ Maraton Łódzki z PZU na ostatnich kilometrach, poza podium spadła Kenijka Jerop Arusei, biegnąca do 34 kilometra ze Stefanowicz.

Bieg mężczyzn w czasie 2:11:49 wygrał faworyt Kenijczyk Kiplagat Albert Matebor (rekord życiowy 2:05:25), który na ostatnim kilometrze o 8 sekund wyprzedził Etiopczyka Tadesse Rayę. Jared Shegumo (AZS-AWF Warszawa), ubiegłoroczny zwycięzca maratonu w Łodzi, zajął czwarte miejsce z wynikiem 2:12:14.

Dodatkową atrakcją łódzkiej imprezy była rywalizacja o nagrodą specjalną – samochód, który przypadł Monice Stefanowicz, pierwszej na linii mety w Atlas Arenie. Elita pań wystartowała o 18 minut i 29 sekund wcześniej od mężczyzn (różnica czasu pomiędzy rekordem Polski w maratonie kobiet i mężczyzn).

Bieg kobiet na 10 km wygrała Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) w czasie 33:20.