1 / 0

HMEW: Stanisław Kowalski gwiazdą mistrzostw

Po trzech dniach 10. Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu reprezentanci Polski zgromadzili już 61 medali, w tym 19 złotych.

Największe zainteresowanie zarówno widzów jak i zawodników wzbudził start Stanisława Kowalskiego ze Świdnicy, który 14 kwietnia skończy 105 lat. Pan Stanisław w środę wziął udział w biegu na 60 m osiągając rezultat 20.27. Obecni w hali widowiskowo-sportowej zgotowali najstarszemu lekkoatlecie na świecie w historii naszej dyscypliny owację na stojąco.

104-letni Stanisław Kowalski pobiegł w jednej serii z 96-letnim Brytyjczykiem Charlesem Eugsterem

Drugi złoty medal dla Polski w biegu na 60 m zdobył Wojciech Seidel (M-65), który czasem 8.08 zdecydowanie pokonał rywali.
W ostatnim środowym finale dr neurolog Małgorzata Gąsowska (powyżej w miniaturce) „na kratach” zapewniła sobie brąz w biegu na 60 m (W-35) osiągając czas 8.06.
Genowefa Patla w szóstej kolejce rzutu oszczepem (500 g) przypieczętowała zwycięstwo w kategorii W-50 pobiciem rekordu świata, jej wynik 45.27 jest lepszy o ponad metr od rezultatu Niemki Ingrid Thyssen (dwukrotnej finalistki igrzysk olimpijskich). W kategorii W-35 zwyciężyła Barbara Madejczyk wynikiem 54.13.
Ciekawą walkę o złoto stoczyli w pchnięciu kulą (M-45) Grzegorz Pawelski (14.61) i Mirosław Witek (14.50). Nasz świetny niegdyś oszczepnik wziął rewanż w swojej specjalności (wynik 57.94), w której kolejność była odwrotna.
Również w kategorii M-35 pchnięcia kulą triumfowali Polacy, Sebastian Wenta (17.15) przed Przemysławem Płoskim (15.93).
W skoku wzwyż w kategorii M-60 przyznano dwa złote medale, Dariusz Bednarski i Czech Jaroslav Lorenc pokonali wysokość 1.65 rezygnując z udziału w dogrywce.
Z innych wyników na wyróżnienie zasługuje czas Francuzki Nicole Alexis, 55-letnia sprinterka przebiegła 60 m w 8.01 (poprzedni rekord świata wynosił 8.42).