1 / 0

80. Plebiscyt PS: szóste miejsce Anity Włodarczyk

Anita Włodarczyk zajęła szóste miejsce, a Paweł Fajdek był dziesiąty w 80. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszych polskich sportowców. W dzisiejszy wieczór podczas wieńczącej 80. Plebiscyt Gali Mistrzów Sportu Superczempionem uhonorowano najwybitniejszą polską lekkoatletkę Irenę Szewińską.

Uroczysta Gala Mistrzów Sportu podsumowująca jubileuszowy 80. Plebiscyt Przeglądu Sportowego zgromadziła w stołecznym DoubleTree by Hilton Hotel najlepszych polskich sportowców oraz wielu przyjaciół polskiego sportu. Na sali nie zabrakło wybitnych przedstawicieli lekkoatletyki – w gronie zaproszonych znaleźli się m.in. Teresa Sukniewicz, Jacek Wszoła, Piotr Małachowski, Tomasz Majewski czy Artur Partyka.

Przypomnijmy, że w gronie 25 nominowanych do tytułu najlepszego sportowca 2014 roku znalazła się czwórka przedstawicieli lekkoatletyki – Kamila Lićwinko, Anita Włodarczyk, Adam Kszczot oraz Paweł Fajdek. Do finałowej „dziesiątki” awans – dzięki głosom kibiców – uzyskali nasi młociarze: rekordzistka świata i mistrzyni Europy Anita Włodarczyk oraz wicemistrz kontynentu i posiadacz rekordu Polski Paweł Fajdek.

W ostatecznej klasyfikacji 80. Plebiscytu Przeglądu Sportowego Paweł Fajdek zajął dziesiąte miejsce (w jego imieniu statuetkę odebrał menadżer Czesław Zapała). Na szóstym miejscu została sklasyfikowana Anita Włodarczyk, która Czempiona odebrała z rąk Tomasza Majewskiego. Specjalnie dla rekordzistki świata piosenkę „Niepokonani” zaśpiewał Grzegorz Markowski z zespołem Perfect. Dodajmy, że mistrzyni Europy w rzucie młotem rok temu, w 79. Plebiscycie Przeglądu Sportowego, zajęła ósme miejsce.

Anita Włodarczyk ze statuetką Czempiona za zajęcie 6. miejsca w 80. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszych polskich sportowców (foto: Marcin Rosengarten)

Najlepszym polskim sportowcem 2014 roku wybrano dwukrotnego mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich Kamila Stocha. Stoch pokonał złotego medalistę mistrzostw świata w siatkówce Mariusza Wlazłego oraz mistrza świata elity w kolarstwie szosowym Michała Kwiatkowskiego. Drużyną roku 2014 wybrano męską reprezentację siatkarzy, a trenerami roku zostali – ex  aequo  Łukasz Kruczek i Stéphane Antiga.

Wyjątkowym wydarzeniem było wręczenie Irenie Szewińskiej statuetki Superczempiona. Siedmiokrotna medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy oraz rekordzistka globu tryumfowała w Plebiscycie Przeglądu Sportowego czterokrotnie – w 1965, 1966, 1974 oraz 1976.

Najlepszą imprezą masową w Polsce wybrany został Orlen Warsaw Marathon, który w tym roku znajduje się w kalendarzu IAAF Silver Label Road Races. Statuetkę Czempiona dla tej imprezy – w imieniu jej organizatorów – odebrał rekordzista Polski w biegu maratońskim Henryk Szost.