1 / 0

Dygacz trzecia w Chinach

Od 12 do 15 października w chińskim Suzhou po raz drugi zostały rozegrane czterodniowe zawody „Wokół jeziora Taihu” w chodzie sportowym, w których zespół międzynarodowy z Agnieszką Dygacz uplasował się na trzeciej pozycji.

Drużynowo klasyfikację kobiet wygrały dwa zespoły Chin osiągając odpowiednio czasy 11:00:22 i 11:12:15. Team Polki, Portugalki Susany Feitor i Hiszpanki Raquel González uzyskał rezultat 11:15:16 wyprzedzając Rosjanki o 61 sekund.
Indywidualnie wśród 37 chodziarek triumfowała Ukrainka Ljudmiła Oljanowska 3:38:25, przed Chinką Huanhuan Sun 3:39:06. Agnieszka Dygacz zajęła 12 lokatę z wynikiem 3:46:21.

W kategorii mężczyzn Jakuba Jelonka sklasyfikowano na 30 pozycji, wśród 75 startujących, w czasie 3:33:51. Wygrał Chińczyk Ding Chen 3:18:07 przed Australijczykiem Dane’m Bird-Smithem 3:18:41. Drużynowo zwyciężyły dwa zespoły chińskie (10:04:19 i 10:06:12). Team Polaka, z Ukraińcem Oleksijem Kazaninem i Włochem Marco de Luką, był ósmy (10:35:01).

Łącznie w ciągu czterech kolejnych dni zawodnicy mieli do pokonania 57 km (16km + 15km + 10km + 16km).

Dla zawodników elity obowiązywały nieco zmienione, w porównaniu z ubiegłym rokiem, zasady. Pierwsza czerwona kartka od sędziego oznaczała ostrzeżenie. Druga – dla danego zawodnika w tym samym dniu – powodowała 1-minutowy karny postój (w tzw. pit stopie). Po trzeciej – zawodnik odpoczywał w pit stopie przez dwie minuty. Czwarta kartka oznaczała dyskwalifikację (na danym etapie).

Warto dodać, że od 2014 r. stosowanie pit stopów jest zaleceniem Komisji chodu sportowego IAAF dla zawodów krajowych, w kategorii do 15 lat włącznie. W 2011 r. Komisja zaprezentowała propozycję takiej zmiany w przepisach Radzie IAAF uzyskując pozytywną opinię projektu.

Pełne wyniki:   SUZHOU