1 / 0

Anna Celińska 7. w MŚ na Pikes Peak

Anna Celińska 7. w MŚ na Pikes  Peak

Anna Celińska (KS Sprint Bielsko-Biała) zajęła wysokie 7 miejsce podczas 11. Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim, które odbyły się 16 sierpnia w Manitou Springs, w stanie Colorado, w czasie biegu Pikes Peak Ascent.

Rywalizowano na wyjątkowej trasie, długości 21,43 km, z przewyższeniem + 2382 m. Start był na wysokości 1920 m, a meta - na szczycie Pikes Peak, na wysokości 4302 m. Bieg w limicie czasu, który wynosił 6,5 godziny ukończyły 1683 osoby z 19 krajów.
Wielki triumf odnieśli gospodarze, reprezentacja Stanów Zjednoczonych, którzy zgromadzili 4 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale. Włosi zdobyli 2 srebrne, Erytrea – 1 srebrny, a Niemcy i Słowenia po 1 brązowym medalu.

W kategorii kobiet zwyciężyła, mieszkająca w Colorado Springs, licząca 147 cm wzrostu, Allie McLaughlin, która wygrała niedawno mistrzostwa USA w biegu alpejskim. To zwycięstwo oraz 5 miejsce w mistrzostwach  USA  w biegu przełajowym w 2009 roku to jej jedyne jak dotychczas znaczące sukcesy sportowe. McLaughlin zajęła 28 miejsce w kategorii open. Będzie z pewnością jedną z faworytek Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, na alpejskiej trasie, które odbędą się 14 września, w Casette di Massa, we Włoszech. Srebrny medal zdobyła Morgan Arritola, trzecia w mistrzostwach świata 2012, a medal brązowy - Shannon Payne, która początkowo próbowała dotrzymać kroku zwyciężczyni. Najlepszą zawodniczką spoza USA okazała się Słowenka Mateja Kosovelj, czwarta na mecie.

Ania Celińska rozpoczęła spokojnie. Na pierwszym punkcie kontrolnym, na 6,92 km, na wysokości 2682 m była na 11 miejscu. Na następnym punkcie – 12,23 km (wysokość 3099 m) była 10, wyprzedzając po drodze Nowozelandkę Annę Frost. Potem przyszła kolej na Włoszkę Ivanę Iozzię, która w zeszłorocznych mistrzostwach w Szklarskiej Porębie prowadziła przez znaczną część dystansu. Na ostatnich kilometrach Celińska wyprzedziła jeszcze najlepszą z Włoszek Catherinę Bertone oraz Amerykankę Ellie Keyser dobiegając na metę na siódmej pozycji, jako druga z zawodniczek spoza USA i jako druga w kategorii wiekowej. Za plecami Ani na 10 miejscu dobiegła do mety ubiegłoroczna mistrzyni świata, Włoszka Antonella Confortola.

Dramatyczny przebieg miała walka w kategorii mężczyzn. Od początku prowadzenie objął Amerykanin Andy Wacker. Prowadził przez cały dystans aż do 1600 metrów przed metą, kiedy to wyprzedził go trzykrotny wicemistrz świata na trasach alpejskich i anglosaskich Erytrejczyk Azeria Teklay. Ale najszybszym okazał się Amerykanin Sage Canaday, 5. zawodnik długodystansowych mistrzostw świata w 2012 r., który od 5. kilometra biegł na trzecim miejscu, na 1200 m przed metą wyprzedził Wackera, a na 800 m przed metą – Teklaya. Broniący tytułu mistrza świata Słoweniec Mitja Kosovelj uplasował się na 17 miejscu, a spośród innych zawodników, którzy zajmowali czołowe miejsca w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Szklarskiej Porębie Włoch Tomasso Vaccina był 6. (w roku ubiegłym – 8.), Rumun Ionut Zinca – 10 (3), Włoch Emanuele Manzi – 20 (4), Andrew Davies – 26 (2) i Zac Freudenburg – 35 (5). Jedyny Polak w tej rywalizacji – Robert Celiński (Byledobiec Anin) zajął 57 miejsce.
W klasyfikacji drużynowej w obu kategoriach złoty medal zdobyły Stany Zjednoczone przed Włochami, w kategorii kobiet brąz dla Słowenii, a  wśród mężczyzn - dla Niemiec.