1 / 0

90. MPS: Karolina Kołeczek rewelacją III dnia zawodów

Rewelacją ostatniego dnia jubileuszowych 90. Mistrzostw Polski Seniorów była płotkarka Karolina Kołeczek, która zdobyła złoto, a w eliminacjach ustanowiła bardzo wartościowy rekord życiowy wynikiem 12.94. Świetnie spisali się także Artur Noga i Dominik Bochenek w biegu na 110 metrów przez płotki.

Lekkoatletyczny spektakl III dnia jubileuszowych 90. Mistrzostw Polski Seniorów rozpoczął się jednak od wspaniałego konkursu rzutu młotem w wykonaniu Anity Włodarczyk. Zawodniczka warszawskiej Skry zaprezentowała się szczecińskiej publiczności ze świetnej strony i pewnie zdobyła złoto. W najlepszej próbie podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego, bardzo żywiołowo dopingowana przez zgromadzoną na stadionie publiczność, posłała młot na odległość 75.85. Wicemistrzyni świata zdeklasowała rywalki – druga Joanna Fiodorow uzyskała 67.89, a trzecia Malwina Kopron 65.80

Anita Włodarczyk po zdobyciu zlotego medalu mistrzostw Polski

Ponownie złotą medalistką mistrzostw Polski w skoku w dal została Teresa Dobija, która zbliżyła się dziś do wskaźnika na mistrzostwa Europy. Ze zbyt sprzyjającym wiatrem, wiejącym z siłą 2.4 m/s, zawodniczka AZS Łódź uzyskała 6.63. Srebrny medal, do złota wywalczonego w trójskoku, dodała Anna Jagaciak-Michalska – w ostatniej próbie skoczyła 6.59. Brązowy krążek na podium odebrała Karolina Zawiła – 6.37.

W skoku o tyczce kobiet Anna Rogowska kolejne, czwarte w karierze, złoto mistrzostw Polski zapewniła sobie już w pierwszym skoku zaliczając 4.30. Później zawodniczka SKLA Sopot bezskutecznie atakowała 4.50. Srebrny medal zdobyła Olga Frąckowiak, a brąz faworytka gospodarzy Aleksandra Wiśnik – obie wynikiem 4.10 wyrównały swojej rekordy życiowe.

Walkę o medale w skoku wzwyż stoczyli Sylwester Bednarek, Piotr Śleboda oraz Wojciech Theiner. Jako pierwszy z tej trójki z walki o złoto odpadł, nie zaliczając 2.22, Śleboda. Bednarek i Theiner, bardzo zacięcie rywalizujący w Szczecinie, udanie pokonali, w pierwszych próbach, poprzeczkę zawieszoną na 2.25. Wszystkie próby skoczków na 2.28 były nieudane. Ostatecznie złoto wywalczył Bednarek, a srebro Theiner – o podziale medali zadecydowała jedna zrzutka zawodnika katowickiego AZS-AWF na wysokości 2.19. Brązowy krążek, z rezultatem 2.19, zdobył Śleboda.

Finałowy bieg na 200 metrów kobiet, pod nieobecność broniącej tytułu Mariki Popowicz, był popisem Eweliny Ptak. Sprinterka wrocławskiego Śląska zdecydowanie prowadziła w biegu i na mecie uzyskała czas 23.68. Srebrny i brązowy medal zdobyły Martyny – druga była Dąbrowska (23.88), a trzecia Opoń (23.98). Na starcie stanęła także Anna Kiełbasińska jednak zawodniczka AZS-AWF Warszawa nie ukończyła biegu (zakończyła rywalizację po wyjściu z bloków) aby zaoszczędzić siły na finał biegu płotkarskiego na 100 metrów.

Finałowy bieg na 200 metrów kobiet (foto: Maciej Jałoszyński)

Królem sprintu szczecińskiego czempionatu został Karol Zalewski. Olsztynianin do złota na 100 metrów dodał dziś także złoto na swoim koronnym dystansie. Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego odskoczył od rywali ok. 50 metrów przed metą i pewnie pokonał pozostałych startujących. Czas mistrza kraju to 20.80. Srebrny medal zdobył Jakub Adamski (21.03), a brąz Artur Zaczek (21.12).

Karol Zalewski został królem sprintu szczecińskich mistrzostw (foto: Maciej Jałoszyński)

Mistrzynią Polski w rzucie dyskiem została najlepsza obecnie polska dyskobolka Żaneta Glanc. Podopieczna trenera Jerzego Sudoła w swojej najlepszej próbie, w trzeciej kolejce, posłała dysk na odległość 60.15. Srebrny medal dla doświadczonej Joanny Wiśniewskiej (59.35), a brąz wygrała młoda Karolina Makul (58.92, rekord życiowy).

Faworytką biegu na 1500 metrów była Renata Pliś. Reprezentująca MKL Maraton Świnoujście zawodniczka musiała jednak uznać wyższość Angeliki Cichockiej. Nasza srebrna medalistka mistrzostw świata w Sopocie zaatakowała na końcu ostatniego wirażu i systematycznie powiększała przewagę na prostej. Na mecie uzyskała czas 4:09.19 i o ponad pół sekundy pokonała Renatę Pliś, która na finiszowych metrach musiała odpierać jeszcze ataki trzeciej Danuty Urbanik. Czas drugiej zawodniczki na mecie to 4:09.97, a trzeciej 4:10.16.

Na mecie biegu panów na 1500 metrów pierwszy zameldował się, wspomagany przez setki kibiców, Marcin Lewandowski, który z czasem 3:41.57 pokonał Bartosza Nowickiego (3:42.77) oraz Dawida Waloskiego (3:43.85).

W skoku w dal mężczyzn byliśmy świadkami wielce emocjonującej rywalizacji Tomasza Jaszczuka z Adrianem Strzałkowskim. W drugiej kolejce Strzałkowski skoczył 8.02 ustanawiając swój rekord życiowy na stadionie (w hali skoczył w tym sezonie 8.18). Jaszczuk zrewanżował się dopiero w ostatniej próbie, w której uzyskał 8.15. Brązowym medalistą został Michał Rejmus (7.60).

W pchnięciu kulą wygrał Tomasz Majewski. Podopiecznemu Henryka Olszewskiego do zdobycia w Szczecinie złota wystarczył wynik 20.29. Wicemistrzem kraju został Jakub Szyszkowski z wrocławskiego Śląska w czwartej kolejce uzyskał 19.45. Dominik Witczak zdobył brązowy krążek – 19.31.

W biegu eliminacyjnym świetnie spisali się Dominik Bochenek i Artur Noga. Bochenek czasem 13.47, drugim rezultatem w karierze, potwierdził dobre przygotowanie do sezonu, a Noga – wracający do rywalizacji po kontuzji – czasem 13.56 wypełnił wskaźnik PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy. W finale najszybszy był Noga (13.51), który o setną sekudny pokonał Bochenka. Brązowy medal, z czasem 13.73, zdobył Damian Czykier.

Artur Noga zdobył złoto na 110 metrów przez płotki (foto: Maciej Jałoszyński)

Cudownie w eliminacjach pobiegła Karolina Kołeczek. Młoda i utalentowana płotkarka Trójki Sandomierz świetnie pokonywała kolejne płotki i zwiększała przewagę nad rywalkami. Na mecie biegu eliminacyjnego zmierzono jej świetny czas 12.94.

- To pierwszy tak szybki bieg Polki od 2008 roku. – mówi Tomasz Wieczorek, statystyk 90. Mistrzostw Polski.

Mistrzyni Polski Karolina Kołeczek

W finale Kołeczek ponownie nie dała rywalkom żadnych szans odnosząc bardzo przekonywujące zwycięstwo. Sandomierzanka wynikiem 13.09 potwierdziła minimum na mistrzostwa Europy w Zurychu i pewnie pokonała Julię Rządzińską (13.62) oraz Katarzynę Świostek (13.74).

Karolina Kołeczek podczas mistrzostw Polski w Szczecinie (foto: Marek Biczyk)

Trzy panie na K zdobyły medale mistrzostw kraju w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Wygrała Katarzyna Kowalska z czasem 9:51.84, srebro wywalczyła Matylda Kowal (9:54.89), a brąz Justyna Korytkowska (9:55.77).

W biegu panów na 3000 metrów z przeszkodami przez większość dystansu – systematycznie zwiększając przewagę nad rywalami – prowadzili Mateusz Demczyszak, Łukasz Parszczyński i lider polskich tabel Krystian Zalewski. Na 400 metrów przed metą od dwójki rywali odskoczył Zalewski, który na mecie osiągnął czas 8:23.42. Srebro wywalczył ubiegłoroczny zwycięzca Mateusz Demczyszak (dziś 8:26.19), a jako trzeci linię mety przekroczył Łukasz Parszczyński (8:31.68).

W biegu sztafetowym kobiet złoto dla AZS AWF Warszawa (Weronika Wyka, Emilia Ankiewicz, Joanna Jóźwik, Anna Kiełbasińska) – 3:37.28. Srebro dla akademiczek z Katowic (3:37.74), a brąz dla AZS AWF Kraków (3:42.62).

Śląsk Wrocław, w składzie Bartłomiej Chojnowski, Marcin Marciniszyn, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, zdobył kolejny w historii klubu złoty medal w biegu rozstawnym 4 x 400 metrów z czasem 3:06.54. Srebro dla AZS AWF Katowice (3:08.98), a brąz dla ekipy AZS AWF Wrocław (3:09.73).

Po zakończeniu 90. Mistrzostw Polski poznaliśmy skład reprezentacji na czempionat Europy w Zurychu. Pełną listę zawodników, którzy wystartują w Szwajcarii prezentujemy w osobnym artykule.

Wyniki: Szczecin