1 / 0

MŚJ Eugene 2014: Ennaoui pobiegnie w finale 1500 m

W sesji porannej (wg czasu lokalnego) czwartego dnia 15. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów Sofia Ennaoui pewnie awansowała do niedzielnego finału biegu na 1500 metrów, Klaudia Kardasz awansowała do finału pchnięcia kulą, a Mateusz Kwaśniewski wywalczył kwalifikację do finału rzutu oszczepem.

W sesji porannej (wg czasu lokalnego) czwartego dnia 15. IAAF Mistrzostw Świata Juniorów Sofia Ennaoui pewnie awansowała do niedzielnego finału biegu na 1500 metrów, Klaudia Kardasz wywalczyła przepustkę do finału pchnięcia kulą, a Mateusz Kwaśniewski uzyskał kwalifikację do finału rzutu oszczepem.

Sofia Ennaoui, podopieczna trenera Wojciecha Szymaniaka, bez problemu wywalczyła awans do niedzielnego finału rywalizacji na dystansie 1500 metrów. Młoda i utalentowana polska biegaczka osiągnęła w Eugene czas 4:15.07 i zajęła drugą lokatę w swojej serii. Rezultat zawodniczki Lubusza Słubice był drugim najlepszym wynikiem eliminacji. Szybciej od Polki, wicemistrzyni Europy juniorek z Rieti, pobiegła jedynie Etiopka, srebrna medalistka mistrzostw globu juniorów młodszych z Doniecka, Dawit Seyoum – 4:14.72.

Waleczną postawę w eliminacjach zaprezentowała Klaudia Kardasz. Kulomiotka białostockiego Podlasia, trenowana przez Przemysława Zabawskiego, w trzeciej próbie uzyskała rezultat 15.94, lepszy o 14 centymetrów od ustalonego minimum. Polka została sklasyfikowana na szóstym miejscu w kwalifikacjach (3. miejsce w swojej grupie). Bezkonkurencyjna w eliminacjach była Amerykanka Raven Saunders (16.73).

Tylko jednemu naszemu oszczepnikowi udało się wywalczyć awans do finału. Mateusz Kwaśniewski co prawda nie zbliżył się do wymaganego minimum (72.00) ale z wynikiem 66.70 zajął dwunaste miejsce wśród wszystkich startujących i w niedzielę powalczy o medal. Drugi z naszych oszczepników, aktualny rekordzista Polski juniorów młodszych, Mateusz Strzeszewski został z wynikiem 63.86 sklasyfikowany na dziewiętnastym miejscu. Niespodziewanym zwycięzcą kwalifikacji został Andrian Mardare z Mołdawii, który posłał oszczep na odległość 74.46 i poprawił swój rekord życiowy.

Paulina Borys wyrównała wynikiem 1.82 rekord życiowy w skoku wzwyż jednak nie udało jej się awansować do finału. Młoda Polka, urodzona w 1998 roku, została sklasyfikowana na trzynastym miejscu. Awans do finału dałoby zawodniczce SKLA Sopot pokonanie wysokości 1.82 w drugiej, a nie w trzeciej próbie.

Paulina Borys podczas eliminacji w Eugene (foto: Paweł Olszański)

Eliminacji rzutu dyskiem nie przebrnęli siedemnasty Bartłomiej Stój (55.92) i dwudziesty piąty Konrad Bukowiecki (52.92). Minimum kwalifikacyjne do finału wynosiło 59.00, eliminacje, z wynikiem 63.71, wygrał Chorwat Martin Marković.

Wyniki: Eugene