1 / 0

Kobieca sztafeta 4x400 piąta w Nassau

Polska kobieca sztafeta 4x400 metrów zajęła piąte miejsce w drugim dniu zawodów IAAF World Relays zapewniając sobie jednocześnie kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw świata w Pekinie.

W biegu finałowym Polki pobiegły w nieco zmienionym składzie niż w sobotnich eliminacjach – trener Aleksander Matusiński zdecydował się zastąpić Agatę Bednarek Joanną Linkiewicz. Na pierwszej zmianie pobiegła Małgorzata Hołub, która przekazała pałeczkę Patrycji Wyciszkiewicz. Po dwóch zmianach Polki zajmowały szóstą lokatę. W drugiej części rywalizacji Joannie Linkiewicz i Justynie Święty udało się wyprowadzić naszą sztafetę na piątą lokatę. Polki uzyskały czas 3:27.37, identyczny jak eliminacjach. Piątą lokata w IAAF World Relays gwarantuje naszemu zespołowi kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw świata w Pekinie (22-30 sierpnia 2015). Medale zdobyły Amerykanki (3:21.73), Jamajki (3:23.26) oraz Nigeryjki (3:23.41).

W sztafecie 4x100 metrów mężczyzn w eliminacjach zespół w składzie Remigiusz Olszewski, Dariusz Kuć, Kamil Masztak, Karol Zalewski uzyskał czas 38.60, niewiele słabszy od rekordu Polski, i musiał zadowolić się występem w finale B. Gdyby Polacy pobiegli w trzeciej serii eliminacyjnej ich wynik dałby im awans do ósemki. W finale B zamiast Kamila Masztaka na trzeciej zmianie pojawił się Jakub Adamski. Ostatecznie polski zespół z czasem 39.31 minął linię mety jako piąty. Na podium stanęły zespoły Jamajki (37.77), Trynidadu i Tobago (38.04) oraz Wielkiej Brytanii (38.19).

Mateusz Demczyszak, Szymon Krawczyk, Marcin Lewandowski i Adam Kszczot w biegu rozstawnym 4x1500 metrów zajęli szóste miejsce z czasem 15:05.70, wyprzedzając jedynie ekipę katarską. Złoty medal, okraszony nowym rekordem świata, zdobyli Kenijczycy (14:22.22), którzy pokonali Amerykanów (14:40.80) i Etiopczyków (14:41.22).

Kolejna edycja IAAF World Relays odbędzie także w Nassau w maju przyszłego roku.

Pełne wyniki: Nassau