1 / 0

Brąz Celińskiej w MŚ w długodystansowym biegu górskim

Anna Celińska (Sprint Bielsko-Biała) zdobyła brązowy medal 10. mistrzostw świata w długodystansowym biegu górskim pokonując trasę długości 41 km od dolnej stacji wyciągu w Szklarskiej Porębie na Szrenicę (1362 m) w czasie 3:51:21.

Bieg pań wygrały Włoszki, Antonella Confortola 3:44:51 przed 45-letnią Ornellą Ferrarą 3:48:41. Zwyciężczyni przed dwoma laty była wicemistrzynią Europy w biegach górskich, natomiast druga z Włoszek odnosiła sukcesy na trasach maratońskich (RŻ 2:27:49), w MŚ w Atenach (1997) zajęła czwarte miejsce.

Na pierwszym punkcie kontrolnym (11.5 km) Ivana Iozzia miała przewagę aż 3:24 nad Confortolą, 4:27 nad Ferrarą i 5:38 nad Anną Celińską. Po kolejnych 10 km kolejność w czołówce biegu pań nie zmieniła się, wzrosły straty do liderki, odpowiednio: 5:40-7:01-10:04. Na trzecim punkcie (31.5 km) odległość do Iozzii nieco zmniejszyła się, a Polka wyprzedziła Ferrarę (Confortola strata 5:09, Celińska – 7:16, Ferrara – 7:42). Ostatnia 10-kilometrowa pętla przynosi zasadniczą zmianę, Iozzia nie wytrzymuje narzuconego przez siebie bardzo silnego tempa, kończy bieg na ósmej pozycji. Tę pętlę przebiegła o ponad 12 minut wolniej od złotej medalistki. W walce o srebro doświadczona Ornella Ferrara ponownie wyprzedza Polkę, która kończy dystans o ponad pięć minut przed czwartą na mecie Claire Gordon ze Szkocji.

Najszybszymi z pozostałych naszych reprezentantek były:
17. Antonina Rychter (MKL Szczecinek) 4:19:53
22. Magdalena Łączak (Salomon Suunto Team) 4:29:40

Drużynowo (suma czasów trzech najlepszych) wygrały Włoszki, przed Szkotkami, Angielkami i Polkami (sklasyfikowano 8 zespołów).

W biegu mężczyzn zwyciężył Słoweniec Mitja Kosovelj (3:07.36), wyprzedzając Walijczyka Andrew Davisa o ponad 6 minut i Rumuna Ionuta Zincę. Wysokie dziewiąte miejsce zajął Marcin Świerc (AZS KU Politechniki Opolskiej) 3:21:10.
Dla Kosovelja był to trzeci medal z rzędu, po złotym w 2011 i srebrnym przed rokiem.

Lokaty kolejnych Polaków:
16. Przemysław Dąbrowski (AZS AWF Biała Podlaska) 3:35:19
18. Robert Faron (UKS Watra Kamienica) 3:36:30

Zespołowo triumfowali Włosi, przed Czechami, Walijczykami, reprezentantami Stanów Zjednoczonych i naszymi biegaczami (sklasyfikowano 11 teamów).

Po sobotnim biegu rozdano również medale 4. Mistrzostw Polski. Marcin Świerc zwyciężył po raz trzeci, a Anna Celińska – pierwszy.

Pełne wyniki:     MŚ i MP Szklarska Poręba

MŚ w długodystansowym biegu górskim rozgrywane są od 2004 r. W pierwszych dwóch edycjach jedynym naszym reprezentantem był Piotr Uciechowski. Silny zespół wystawiliśmy w Podbrdo w Słowenii 2011 r., drużynowo zajęliśmy wówczas dokładnie te same lokaty co dziś w Szklarskiej Porębie (czwarte kobiety i piąte mężczyźni). Indywidualnie Anna Celińska była szósta, a Daniel Wosik – 18. Przed rokiem mistrzostwa odbywały się na szybkiej trasie w Interlaken, p. Anna woli trudniejsze, uplasowała się na 25 miejscu.

Anna Świerczek-Celińska urodziła się w Bielsku Białej.
Zapraszamy na stronę internetowej p. Anny, z której można się wiele dowiedzieć o jej pasji do gór.