1 / 0

OOM: Dawid Żebrowski bije rekord Artura Nogi

W trzecim dniu łódzkiej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 16-letni Dawid Żebrowski przebiegł 110m przez płotki w czasie 13.55 poprawiając o cztery setne rekord Polski juniorów młodszych Artura Nogi.

Dawid Żebrowski idzie śladami Artura, mistrza świata juniorów z Pekinu ’06, jest trenowany przez p. Karola Szynola i reprezentuje barwy MKS-SMS Victoria Racibórz. Identycznie rozpoczynał karierę Artur. Dzielą ich jednak warunki fizyczne, nasz najlepsz płotkarz mierzy 195 cm, a Dawid, na razie, 182 cm. Poprzedni rekord życiowy Dawida Żebrowskiego, półfinalisty tegorocznych mistrzostw świata kadetów w Doniecku, wynosił 13.77. Podczas finałowego biegu w Łodzi rozegranego w temperaturze ponad 35 st. C prędkość wiatru wynosiła 1.9 m/s.
Łódzki medal jest dla Dawida trzecim złotym z mistrzostw Polski, na jesieni był najszybszym młodzikiem, a w styczniu zwyciężył w spalskiej hali wśród juniorów młodszych.

W skoku o tyczce klasą dla siebie była Kamila Przybyła, która po pokonaniu wysokości 3.90 atakowała 4.06 (centymetr wyżej od rekordu Polski dzielonego wspólnie z Agnieszką Kolasą).

Całe podium zajęłi tyczkarze z Warszawy, Jan Śladowski, zwycięzca, wynikiem 4.60 ustanowił rekord życiowy.

Katarzyna Furmanek do złota w rzucie młotem, okraszonego dwoma rekordami Polski, dodała drugie – w rzucie dyskiem. Jako jedyna przekroczyła 40 metrów.

Finał A biegu na 800m wygrała Katarzyna Gawlak 2:16.23, zwyciężczyni finału B, Zuzanna Pyszel, była wolniejsza zaledwie o setną część sekundy.

Konkurs trójskoku odbywał się pod dyktando, mierzącej 189 cm, Adrianny Szóstak (drugiej w skoku w dal), która zwyciężyła wynikiem 12.55, z przewagą ponad dwóch stóp nad rywalkami.

Po biegu na 800m nie powinno być wątpliwości, jakie imię najczęściej nadawano chłopcom w latach 1996-97. Na podium stanęli tylko Jakubowie, Oczki, Król i Bałdyka, a finałowej ósemce znalazł się również Jakub Magiera. Zwycięzca, Jakub Oczki, bezpardonowo walczący na bieżni, przed OOM plasował się w tabelach dopiero na 10. pozycji .

W biegu na 200m dziewcząt nie mogło być niespodzianki, Ewa Swoboda (24.03) z przewagą 0.58 sekundy wygrała drugi sprint.

Konrad Ziółkowski o dwie setne przegrał brąz w stumetrówce, na 200m jako jedyny zszedł poniżej 22 sekund, na drugim miejscu Jakub Gałandziej, mistrz na 100m. Brązowy medal dla Eryka Hampela, którego brat Hubert zdobył w sobotę złoty medal w skoku wzwyż, bliski kwalifikacji na OOM był płotkarz Ernest, bliźniak Eryka. Całą trójkę zawodników z Wielkopolski trenuje p. Adam Kaczor.

Skok wzwyż wygrała Joanna Stanisławska (1.70), srebro dla 16-letniej Weroniki Grzelak, która prawdopodobne złoto w siedmioboju zamieniła na dwa medale z mniej szlachetnego kruszcu (brąz w skoku w dal).

W biegu 100m przez płotki nie doszło do pojedynku dwóch najlepszych, kontuzja wyeliminowała Ewę Ochocką z obu finałów płotkarskich (400m pł jako jedyna biega poniżej minuty). W tej sytuacji Agata Borowiak (13.87) zwyciężyła z przewagą 0.59 sekundy.

Interesująco przebiegała rywalizacja w trójskoku, w eliminacjach Damian Tarczoń (pierwszy start w zawodach – wrzesień 2012!) w trzecim konkursie w karierze poprawił rekord życiowy z 13.65 na 14.63. W finale uzyskał odległość 14.13, natomiast swój dzień miał Mateusz Trzeboński, po raz pierwszy przekroczył 14 metrów, triumfując z wynikiem 14.51. W sobotnim skoku w dal Damian był drugi a Mateusz – trzeci.

W dysku juniorów Bartek Stój poprawił życiówkę wynikiem 62.26, wyprzedził najlepszych kulomiotów OOM, Konrada Bukowieckiego i Adriana Walczyńskiego.

Bieg na 3000m Weronika Pyzik (10:04.64) wygrała z przewagą ponad 21 sekund, medalistki poprawiły rekordy życiowe. Mimo ustawienia na przeciwległej prostej punktu odświeżania zawodniczki za metą bardzo mocno odczuły trudy konkurencji rozgrywanej w 36-stopniowym upale.

Druga sztafeta na OOM, 4x400m, padła łupem dziewcząt z Zawiszy Bydgoszcz, Helena Dalke i Gabriela Żelińska biegały w obu.

Wiele emocji towarzyszyło sztafecie 4x400m juniorów, kończącej trzydniowe zmagania. Zespół Zawiszy Bydgoszcz zagrał vabank, na ostatniej zmianie wystawił sprintera (192 cm), który nigdy jeszcze nie biegał indywidualnie na 400m. Na ostatniej prostej prawie 20-metrowa przewaga topniała w oczach i ostatecznie, ku radości gospodarzy, triumfowała czwórka RKS Łódź z Pawłem Chmielem.

Pełne wyniki:   OOM