Menu
1 / 0
Aktualności /

Majewski czy Hoffa kulomiotem roku?

Kogo uznać najlepszym zawodnikiem w pchnięciu kulą w sezonie 2012, mistrza olimpijskiego - Tomasza Majewskiego, czy triumfatora Diamentowej Ligi i wielu innych mityngów – Reese Hoffę.

Kogo uznać najlepszym zawodnikiem w pchnięciu kulą w sezonie 2012, mistrza olimpijskiego - Tomasza Majewskiego, czy triumfatora Diamentowej Ligi i wielu innych mityngów – Reese Hoffę.

Tradycyjnie na łamach brytyjskiego Athletics Weekly siedmiu ekspertów czasopisma Athletics International opublikowało ranking najlepszych zawodników minionego sezonu letniego. Brano głównie pod uwagę starty w igrzyskach olimpijskich, w mityngach Diamentowej Ligi i World Challenge, w najważniejszych zawodach kontynentalnych i mistrzostwach kraju. Uwzględniano poziom wyników zawodnika, jego stabilność formy i stan pojedynków z najgroźniejszymi rywalami (H2H – head-to-head).

W pchnięciu kulą Reese Hoffa został umieszczony przed Tomaszem Majewskim. Przyjrzyjmy sie ich tegorocznym osiągnięciom.

31-letni Tomasz Majewski – 18 startów, 8 zwycięstw, 9-krotnie drugi, tylko w sierpniu w hali w Zurychu (jedyne uwzględniane zawody pod dachem) był trzeci; najważniejsze zwycięstwa: igrzyska olimpijskie i w Diamentowej Lidze w Oslo, trzeci na listach światowych (21.89), cztery najlepsze wyniki sezonu osiągnął w olimpijskim finale, w dwóch startach przekroczył 21 i pół metra

35-letni Reese Hoffa – rozpoczął sezon od drugiego miejsca w małym mityngu, następnie odniósł 6 zwycięstw, był trzeci w londyńskich igrzyskach, po których znów 6-krotnie triumfował; zwyciężył w 6 mityngach Diamentowej Ligi, drugi w tabelach sezonu (22.00), 6 startów z wynikami ponad 21.50.

Na decyzji ekspertów zapewne ostatecznie zaważył bilans spotkań, z ośmiu Amerykanin przegrał z Polakiem tylko jedno, najważniejsze, w igrzyskach olimpijskich.
Może jednak kiedyś Hoffa odpowie na pytanie, czy zamieniłby swoje sukcesy z 2012 r. z osiagnięciem Tomasza Majewskiego. Jak wiele dzieli złoto i brąz olimpijski?

Za plecami tej pary plasuje się David Storl, wicemistrz olimpijski (w Londynie poprawił własny młodzieżowy rekord Europy, 21.86) i mistrz Europy z Helsinek; z Tomaszem Majewskim od maja spotkał się 8-krotnie, wygrał tylko w Halle (o jeden centymetr).

Łącznie ośmiu mistrzów olimpijskich nie zostało umieszczonych na pierwszych miejscach w swych konkurencjach:

Mężczyźni
Maraton
1. Tsegaye Kebede ETH (2. mistrz olimpijski Stephen Kiprotich UGA, 74. na listach światowych!)

3000m prz
Paul Kipsiele Koech KEN (2. M.O. Ezekiel Kemboi KEN)

Chód 20km
Wang Zhen CHN (2. M.O. Chen Ding CHN)

1500m
Silas Kiplagat KEN, 2. Asbel Kiprop KEN (3. M.O. Taoufik Makhloufi ALG)

Rzut oszczepem
Vítězslav Veselý CZE, 2. Oleksandr Piatnica UKR, 3. Tero Pitkämäki FIN (4. M.O. Keshorn Walcott TRI)

Kobiety
1500m

Abeba Aregawi ETH (2. M.O. Aslı Çakır TUR)

Rzut młotem
Betty Heidler GER, 2. M.O. Tatiana Łysenko RUS, 3. Anita Włodarczyk

Dorobek zawodniczek w sezonie 2012 w tej ostatniej konkurencji
Betty Heidler - 14 startów, 11 zwycięstw, brąz w igrzyskach, zwycięstwo w Challenge’u IAAF, odpadła w eliminacjach mistrzostw Europy, 4 starty ponad 76 metrów, trzecia w tabelach sezonu (78.07)

Tatiana Łysenko – 14 startów, 5 zwycięstw, mistrzyni olimpijska, trzecia w Challenge’u IAAF, po igrzyskach nie wygrała żadnego z pięciu mityngów, 4 starty ponad 76 metrów, druga w tabelach sezonu (78.51).

Anita Włodarczyk - 11 startów, 5 zwycięstw, wicemistrzyni olimpijska, mistrzyni Europy, druga w Challenge’u IAAF, 3 starty ponad 76 metrów, czwarta w tabelach sezonu (77.60).

Bilans pojedynków
Heidler – Włodarczyk 3:2, Heidler – Łysenko 4:1, Włodarczyk – Łysenko 4:1.
Jak widać w tej konkurencji zadanie ekspertów nie było łatwe.


EME News+jr

 

Powrót do listy

Więcej