1 / 0

Kawarna: Jarzyńska czwartą Europejką

Etiopka Meseret Hailu Debele oraz Erytrejczyk Zersenay Tadese zdobyli dziś w Kawarnie złote medale mistrzostw świata w półmaratonie. Z dwójki naszych reprezentantów zdecydowanie lepiej spisała się na trudnej trasie Karolina Jarzyńska, która linie mety przekroczyła jako czwarta Europejka zajmując 20. miejsce.

W biegu od startu prowadziły, niezagrożenie, reprezentantki Kenii i Etiopii. Do walki o medale w klasyfikacji zespołowej włączyły się w połowie dystansu Japonki i Brytyjki. Złoty medal zdobyła debiutująca na imprezie międzynarodowej Etiopka Meseret Hailu Debele, która uzyskała 1:08:55 i tylko o sekundę wyprzedziła na linii mety swoją rodaczkę Feyse Tadese (to najmniejsza różnica między złotą i srebrną medalistka mistrzostw w całej ich historii). Pierwszy raz w historii mistrzostw dwa pierwsze miejsca w biegu kobiet zajęły Etiopki. Brązowy medal zdobyła – prowadząca na początku biegu – Kenijka Pasalia Kipkoech (1:09:40). W klasyfikacji zespołowej medale zdobyły Etiopia, Kenia oraz Japonia. Polka utrzymywała się w przez cały dystans na początku trzeciej dziesiątki biegaczek i ostatecznie linię mety przekroczyła jako 20. Czas Karoliny Jarzyńskiej to 1:13:45 – nasza biegaczka była czwartą najszybszą Europejką (wyprzedziły ja dwie Brytyjki i Niemka).

Mężczyźni na trasę wyruszyli o godzinie 10:00 czasu warszawskiego. Brązowy medalista olimpijski w biegu na 10 000 metrów z Aten Erytrejczyk Zersenay Tadese rozpoczął półmaraton w Kawarnie spokojnie. Dopiero w połowie dystansu rozpoczął swój atak by po 15 kilometrach mieć blisko pół minuty przewagi nad drugim w stawce Kenijczykiem Piusem Kiropem. Erytrejczyk prowadzenia nie oddał już do mety odpierając ataki goniącej go grupy Etiopczyków i Kenijczyków. Na mecie Tadese zameldował się z czasem 1:00:19 i zdobył swój trzeci złoty medal mistrzostw świata w półmaratonie (poprzednio wygrywał w 2008 i 2009, w 2010 zdobył srebro, w 2006 i 2007 był najlepszy w mistrzostwach świata w biegach ulicznych).  Srebrny medal wywalczył dziś w Kawarnie Deressa Chimsa z Etiopii (1:00:51), a brązowy John Mwangangi z Kenii (1:01:01). W klasyfikacji drużynowej na podium stanęli Etiopczycy, Erytrejczycy i Kenijczycy. Najlepszy z Europejczyków był Francuz Jean Habarurema, który zajął 20 miejsce. Artur Kozłowski linię mety przekroczył ponad 6 minut po zwycięzcy i został sklasyfikowany na 43. pozycji (1:06:47).

Kolejna edycja mistrzostw świata w półmaratonie odbędzie się – drugi raz w swojej historii przed wakacjami – 29 marca 2014 roku w Kopenhadze.

Pełne wyniki: Kawarna