1 / 0

Bruksela: rekord świata na koniec DL

Bieg na 110 metrów przez płotki, w którym Amerykanin Aries Merritt poprawił czasem 12.80 rekord świata był ozdobą ostatniego mityngu Diamentowej Ligi w tym sezonie. Zawody w Brukseli obserwował z trybun komplet widzów.

Merritt w stolicy Belgii wystartował pierwszy raz w karierze. Mistrz olimpijski z Londynu biegł po szóstym torze. Do piątego płotka kroku dotrzymywał mu jego rodak Jason Richardson jednak później Merritt walczył już sam ze sobą i płotkami. Pierwszy pomiar wykazał wynik 12.81 i został on  skorygowany później na 12.80. Dotychczasowy rekord świata w biegu na 110 metrów przez płotki wynosił 12.87 i został ustanowiony na mityngu w Ostrawie przez Dayrona Roblesa w czerwcu 2008 roku. Do wczorajszego wieczora Aries Merritt legitymował się życiówką wynoszącą 12.92. W rekordowy biegu padł jeszcze rekord Afryki, który czasem 13.24 ustanowił szósty na linii mety Lehann Fourie z RPA (zawodnik ten legitymował się w biegu najlepsza reakcją startową).

Najszybsi na 100 i 200 metrów byli oczywiście Jamajczycy Usain Bolt (9.86) i Yohan Blake (19.54). Wśród kobiet dystans 200 metrów najszybciej pokonała sympatyczna Francuzka, mistrzyni Europy z 2010 roku, Myriam Soumaré (22.63). Zgromadzona na stadionie belgijska publiczność mogła cieszyć się z podwójnego tryumfu w biegu na 400 metrów – na mecie pierwszy zameldował się Kévin Borlée (44.75), a drugi jego brat bliźniak Jonathan (45.02). W biegu na 800 metrów kolejny raz w tym sezonie rekord życiowy i rekord Burundi poprawiła juniorka (rocznik 1993) Francine Niyonsaba – aktualna mistrzyni Afryki wygrała z czasem 1:56.59 i pokonała takie sławy tego dystansu jak Pamela Jelimo i Marija Sawinowa. Najlepsza w biegu na 5000 metrów okazała się dwukrotna medalistka mistrzostw świata w Taegu i igrzysk olimpijskich w Londynie Vivan Cheruiyot (14:46.01).

W rzucie dyskiem z kibicami pożegnał się Virgilijus Alekna – litewski dyskobol z rezultatem 65.78 zajął trzecie miejsce (wygrał Gerd Kanter – 66.84) i w najbliższych planach ma kandydowanie na szefa Litewskiego Komitetu Olimpijskiego. Rosjanin Aleksandr Mieńkow poprawiając o centymetr rekord życiowy wygrał z wynikiem 8.29 skok w dal.  Swietłana Szkolina (2.00) pokonała w skoku wzwyż m.in. Annę Cziczerową. W skoku o tyczce najlepsza okazała się Silke Spigelbueg (4.75), w trójskoku utytułowana Olga Rypakowa (14.72), a w rzucie oszczepem dwukrotna złota medalistka olimpijska Barbora Špotáková (66.91).

Pełne wyniki: BRUKSELA – MEMORIAL VAN DAMME