1 / 0

Szymon Ziółkowski siódmy w finale

Piąte igrzyska olimpijskie w karierze Szymona Ziółkowskiego przyniosły mistrzowi z Sydney siódme miejsce z wynikiem 77.10 (kolejno na igrzyskach zajmował lokaty: 10-1-13-7-7).

Piąte igrzyska olimpijskie w karierze Szymona Ziółkowskiego przyniosły mistrzowi z Sydney siódme miejsce z wynikiem 77.10 (kolejno na igrzyskach zajmował lokaty: 10-1-13-7-7).

Triumfował z rezultatem 80.59 faworyt Węgier Krisztian Pars, wicemistrz świata, który prowadził od pierwszej kolejki. Srebrny medal zdobył Słoweniec Primož Kozmus (79.36), mistrz sprzed czterech lat, który również przez cały konkurs plasował się na drugiej pozycji. 38-letniemu Japończykowi Kojiemu Murofushi, mistrzowi z 2004 roku, do trzeciego miejsca wystarczyła odległość 78.71 (najkrótsza od 1984 r.).

W trójskoku zwyciężyła Olga Rypakowa z Kazachstanu – 14.98. Do 2006 r. trenowała siedmiobój (rekord życiowy 6122), rok później, w drugim starcie w karierze w trójskoku, ustanowiła rekord kraju (14.69). Ostatnim skokiem na drugie miejsce wyszła Kolumbijka Caterina Ibargüen, 14.80, o centymetr wyprzedzając Ukrainką Olhę Saladuchę. W ubiegłorocznych mistrzostwach świata na podium stanęły te same zawodniczki (UKR-KAZ-COL).

Bieg na 400m wygrała Amerykanka Sanya Richards-Ross, trzecia przed czterema laty, 49.55. Dobry finisz zapewnił srebro Brytyjce Christinie Ohuruogu, mistrzyni z Pekinu, 49.70, szybszej o dwie setne sekundy od Amerykanki Deedee Trotter. Czas 49.75 wystarczył mistrzyni świata Amantle Montsho z Botswany tylko do czwartego miejsca.

Siódmy tytuł z rzędu w biegu z przeszkodami przypadł Kenijczykom. Ezekiel Kemboi (8:18.56) po ośmiu latach zdobył drugi złoty medal, a trzeci był Abel Mutai (8:19.73). Ich rodak Brimin Kipruto, mistrz z Pekinu, uplasował się na piątym miejscu (po upadku w czasie biegu). Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad (8:19.08) po raz drugi z rzędu sięgnął po srebro.

Bieg na sto metrów ponownie wygrał Jamajczyk Usain Bolt, w drugim czasie w historii LA – 9.63 (+1.5m/s). Wyprzedził swojego rodaka Yohana Blake’a, mistrza świata, 9.75 i trzech Amerykanów, Justina Gatlina (9.79), Tysona Gaya (9.80) i Ryana Baileya (9.88). Zawodnicy na miejscach 3-7 osiągnęli najlepsze wynki w historii konkurencji.

Wyniki:   LONDYN-3