1 / 0

Skład Brytyjczyków na igrzyska w Londynie

Brytyjski Komitet Olimpijski ogłosił nazwiska 71 lekkoatletów zakwalifikowanych do ekipy na igrzyska w Londynie, wcześniej nominowało sześcioro w biegu maratońskim.

Mnóstwo protestów wzbudziło włączenie do ekipy 21-letniej Lynsey Sharp, która w ME w Helsinkach zdobyła srebro na dystansie 800m poprawiając czasem 2:00.52 rekord życiowy. Kilka dni wcześniej Sharp zwyciężyła w mistrzostwach kraju, będących kwalifikacjami olimpijskimi. Minimum IAAF „A” wynosi 1:59.90 i w br. uzyskały je Marylin Okoro i Emma Jackson, a w 2011 r. również – Jennifer Meadows i Jemma Simpsons. Selekcjonerzy postawili jednak na zawodniczkę z minimum „B”, uniemożliwiając w ten sposób start trzem innym z minimum „A”. Na nominację olimpijską liczyła Jennifer Meadows, której kontuzja Achillesa nie pozwoliła na udział w mistrzostwach kraju i Europy, w latach 2009-2011 Meadows zdobyła cztery medale na 800m na mistrzostwach świata lub Europy.
Lynsey Sharp jest córką Camerona, który również zdobył srebro mistrzostw Europy (200m) i mając 21 lat startował na igrzyskach w Moskwie.

Do ekipy nie zakwalifikowano również sprintera Richarda Kilty’ego, który przed trzema miesiącami w Tempe (Arizona) przebiegł 200m w czasie 20.50 (minimum „A” – 20.55). Na mistrzostwach kraju był ósmy (21.15), a wcześniej przez ponad dwa miesiące nie startował.

Celem teamu lekkoatletycznego jest zdobycie 8 medali, w tym jednego złotego.
W Pekinie ekipa brytyjska liczyła 68 zawodników i sięgnęła po cztery medale.

Amsterdam
Sąd holenderski odrzucił pozew Mirandy Boontsra przeciwko Holenderskiemu Komitetowi Olimpijskiemu o ustalenie zbyt wysokiego minimum na igrzyska w Londynie. Niespełna 40-letnia Boonstra przebiegła w kwietniu maraton w Rotterdamie w czasie 2:27:32, tj. o 8 sekund wolniej od ww. minimum, bodaj najwyższego na świecie (w Polsce 2:30:00).

Skład reprezentacji Wielkiej Brytanii na IO (bez maratonu)

20km chód - Johanna Jackson

Gospodarze nie będą reprezentowani w chodzie mężczyzn na 20km oraz w konkurencjach kobiet: w skoku wzwyż, pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i w sztafecie 4x100m.