1 / 0

Przemysław Czerwiński zwycięża w Moskwie

W dniu dzisiejszym odbyły się dwa duże mityngi w Moskwie oraz w Pradze.

Mityng Moscow Challenge zastąpił w kalendarzu IAAF World Challenge rozgrywany w Żukowskim Memoriał Braci Znamieńskich i odbył się na Łużnikach, które w przyszłym sezonie będą areną mistrzostw świata.

W stolicy Rosji jako pierwszy z Polaków zaprezentował się dziś Przemysław Czerwiński. Zawodnik OSOTu Szczecin rozpoczął konkurs od wysokości 5.40, którą zaliczył w drugiej próbie. Po opuszczeniu 5.50 Czerwiński w drugim podejściu pokonuje poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.60. Niestety trzy próby pokonania 5.72 – minimum na IO – kończą się dla brązowego medalisty ME’10 niepowodzeniem. Ostatecznie Polak zwycięża w zawodach, drugie miejsce zajmuje Niemiec Björn Otto (5.60), a na trzecim miejscu konkurs kończy Rosjanin Dmitrij Starodubcew (5.50).

Przemysław Czerwiński słucha rad trenera Kaliniczenki - Żary 2012 (foto Alicja Rosiak-Piersińska)

Dominik Bochenek w biegu na 110 metrów przez płotki zajmuje czwarte miejsce z wynikiem 13.86. Jako pierwszy linię mety przekroczył Węgier Dániel Kiss, który uzyskał 13.53.

W serii B biegu na 800 metrów ósme miejsce zajęła Danuta Urbanik z czasem 2:03.76. Najlepsza na tym dystansie – z rezultatem 1:57.93 – była mistrzyni świata z Daegu Marija Sawinowa.

W Pradze 19. Memoriał Josefa Odložila. W tym sezonie memoriał odbył się nie jak w ubiegłych latach na Stadionie Na Julisce lecz na obiekcie imienia Evžena Rošickiego na Strahovie, który w 1978 był areną mistrzostw Europy. Zawody odbyły się przy dobrej pogodzie jednak sportowcom przeszkadzał zmienny wiatr.

Pierwsze miejsce w mityngu w biegu rozstawnym 4x100 metrów zajęły nasze sprinterki. Zespół w składzie Marika Popowicz-Daria Korczyńska-Dorota Jędrusińska-Martyna Opoń uzyskuje czas 44.04 (wskaźnik PZLA na IO 43.80, na ME 44.00). Polki nadal walczą o jak najlepsze miejsce w rankingu olimpijskim, którego najnowsze notowanie powinno ukazać się jutro.

Drugie miejsce w rzucie dyskiem kobiet z wynikiem 59.44 zajmuje Wioletta Potępa. Zawodniczka wrocławskiego Śląska zwycięstwo w mityngu straciła w ostatniej kolejce, w której Rosjanka Jekaterina Strokowa posłała dysk na odległość 60.21. Druga z Polek startująca w tej konkurencji – Joanna Wiśniewska – była piąta (58.11). Polki swoje najlepsze próby miał w trzeciej serii rzutów.

W finale B na 400 metrów przez płotki drugie miejsce zajęła Anna Jesień. Nasza najlepsza płotkarka uzyskała czas 55.58 i przegrała z Brytyjką Eilidh Child (55.28). W biegu A tryumfuje Zuzana Hejnová (54.43) przed Wanią Stambołową (54.72).

Artur Noga zajął trzecie miejsce z czasem 13.52 w biegu na 110 metrów przez płotki. Najlepszy w tej konkurencji był dziś Amerykanin Tyron Akins (13.41), a drugie miejsce zajął Węgier – młodzieżowy wicemistrz Europy z Ostrawy - Balázs Baji (13.51).

Artur Noga, HMŚ w Stambule (foto Marek Biczyk)

Powracający po kontuzji do sportu Sylwester Bednarek podobnie jak przed kilkoma dniami w Opolu uzyskał w skoku wzwyż 2.20. Polak zajął w konkursie czwarte miejsce ex aequo z reprezentantem Botswany, trzykrotnym mistrzem Afryki, Kabelo Kgosiemangiem. Podopieczny Lecha Krakowiaka w drugiej próbie zaliczył 2.10, w pierwszej 2.15 i także w drugiej 2.20. Trzy podejścia na 2.25 zakończyły się niepowodzeniem. Zwyciężył faworyt gospodarzy Jaroslav Baba (2.28).

Katarzyna Kowalska była piąta (9:57.22), a Justyna Korytkowska nie ukończyła biegu na 3000 metrów z przeszkodami (zwyciężyła Etensesh Diro z Etiopii – 9:40.00).

Dwóch naszych biegaczy przystąpiło do rywalizacji na 1500 metrów. Jedenaste miejsce w tym biegu zajął Mateusz Demczyszak (3:39.54), a tuż za nim – jako dwunasty – linię mety przekroczył Bartosz Nowicki (3:41.02). Zwyciężył Etiopczyk Teshome Dirisa (rocznik 1994) z rezultatem 3:34.55.

Zawody w Pradze znajdowały się w kalendarzu European Athletics Outdoor Premium Meetings.

Pełne wyniki: MOSKWA      PRAGA