1 / 0

Dudince: Nowak mistrzem Polski na 50 km

Łukasz Nowak (OŚ AZS Poznań) został w sobotę w Dudincach mistrzem Polski w chodzie na 50 kilometrów. Rywalizacji nie ukończył wicemistrz Europy z 2010 Grzegorz Sudoł, który o przepustkę na IO w Londynie będzie musiał powalczyć podczas majowego pucharu świata.

Na Słowacji wystąpiło 10 Polaków jednak tylko trójce udało się dotrzeć do mety. Najszybszy z nich był Łukasz Nowak, dla którego to pierwsze złoto mistrzostw kraju w chodzie na 50 kilometrów i jednocześnie piąty w karierze ukończony chód na tym dystansie. Czas zawodnika z Poznania – 3:44:24 – jest lepszy od jego dotychczasowego rekordu życiowego o ponad 2 minuty (3:46:40), jest wyrównanym rekordem mistrzostw Polski (taki sam czas uzyskał w 1993 Robert Korzeniowski) oraz jest także drugim wynikiem na listach światowych w 2012. Jako drugi z Polaków linię mety przekroczył Rafał Sikora, mistrz Polski z 2009 roku, który uzyskał 3:46:52. Brąz dla Rafała Goławskiego (WLKS Iganie Nowe) – 4:29:13.

Rywalizacji nie ukończył m.in. Grzegorz Sudoł, dla którego ostatnią szansa na zdobycie minimum olimpijskiego (3:53:30 – de facto należy uzyskać jednak czas na poziomie 3:46:15) będzie 25. Puchar Świata w Chodzie Sportowym, który odbędzie się 12 i 13 maja w Sarańsku w Rosji.

Mityng Dudinská Päťdesiatka, podczas którego o medale mistrzostw swoich krajów oprócz Polaków walczyli Czesi, Łotysze, Słowacy i Węgrzy, zakończył się zwycięstwem mistrza olimpijskiego z Pekinu Alexa Schwazera – Włoch uzyskał czas 3:40:58, najlepszy w tym roku na świecie w chodzie na 50 kilometrów.  W klasyfikacji mityngu drugie i trzecie miejsce dla medalistów mistrzostw Polski czyli Łukasza Nowaka i Rafał Sikory.

Chód na 20 km wygrał Słowak Matej Toth (1:20:42) przed Rafałem Fedaczyńskim (1:22:38), 7. miejsce
zajął Łukasz Augustyn (1:27:24).
Na dystansie 10 km dla juniorów Łukasz Kostka (44:52) uległ tylko Niemcowi Nilsowi Brembachowi (43:35).
Juniorzy młodsi również rywalizowali na 10 km, Mateusz Nowak uplasował się na 4 pozycji (48:11).
Konkurencję pań na 20 km wygrała Paulina Buziak z nowym rekordem życiowym 1:33:00.
Najszybszą polska juniorką na 10 km była Marlena Chojecka (3m., 51:52).
Juniorki młodsze pokonywały dystans 5 km, Angelika Augustyn zajęła 5 miejsce (26:05).
Wiktoria Augustyn triumfowała wśród młodziczek na 3 km (15:16).

Łącznie na wszystkich dystansach w Dudincach wystartowało 33 polskich chodziarzy, dwadzieścia troje ukończyło konkurencje, dziewięcioro nie dotarło do mety, jedna zawodniczka została zdyskwalifikowana.

Pełne wyniki:    DUDINCE.