Menu
1 / 0
Aktualności /

Wieści ze świata

Wieści ze świata

ME w Helsinkach
Organizatorzy 21. Mistrzostw Europy w Helsinkach (27.06-01.07) podali, że na 100 dni przed rozpoczęciem zawodów sprzedano lub zarezerwowano już ponad 100 tysiący biletów. Łącznie planuje się zaoferowanie kibicom 160 tysięcy miejsc. Już obecnie na sesję każdego dnia imprezy zarezerwowano co najmniej połowę miejsc. Zdaniem organizatorów wg wstępnych zgłoszeń zespoły Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Polski i Hiszpanii będą liczyć ponad 100 zawodników. Sami Finowie chcieliby wystawić 60-osobową reprezentację.
Z pewnością przedmiotem troski European Athletics i fińskich organizatorów jest udział w mistrzostwach największych gwiazd europejskiej lekkoatletyki. W Polsce decyzja o starcie będzie należeć do trenera zawodnika. W Wielkiej Brytanii, w obliczu londyńskich igrzysk olimpijskich, dwaj pierwsi zawodnicy w danej konkurencji w mistrzostwach kraju, kwalifikujący się na igrzyska, będą mieć zakaz startu w helsińskim czempionacie.
Fińskie Euro 2012 rozpoczyna się później niż polsko-ukraińskie, ale Skandynawowie już podjęli decyzję o wykonawcą oficjalnego utworu muzycznego. Wybrano fiński zespół rockowy „The Rasmus”.

Dudince
Rekordową liczbę 343 zawodników z 34 państw zgłoszono do sobotniej „Dudińskiej Pięćdziesiątki”, mityngu European Athletics Permit w chodzie sportowym. W ramach imprezy zostaną rozegrane mistrzostwa Słowacji, Czech, Węgier i Polski.
Na dystansie 50km (początek o 8:30) ma wystartować aż 110 chodziarzy.
Faworytem będzie mistrz olimpijski Alex Schwazer, który w ostatnią niedzielę poprawił rekord kraju na 20km, a obecnie może zaatakować 5-letni rekord Włoch na dłuższym dystansie (3:36:04). Chód w Lugano za Schwazerem ukończył mistrz Europy Yohann Diniz, rekordzista trasy w Dudincach (3:38:45 ‘09), który będzie mieć szansę na rewanż.
W sobotę zawodnicy będą rywalizować na nowej jednokilometrowej trasie przygotowywanej z myślą o przyszłorocznym pucharze Europy.

Saransk
Organizatorzy Pucharu Świata IAAF w chodzie sportowym w Saransku (12-13 maja) otrzymali potwierdzenie startu zawodników z 57 państw. Łącznie oczekuje się przyjazdu ponad tysiąca osób. Zawody będą transmitowane przez drugi kanał telewizji rosyjskiej.

Londyn
Długą drogę na terenie Wielkiej Brytanii przebędzie ogień olimpijski. Ma on dotrzeć z Grecji już 18 maja i przez 70 dni będzie niesiony przez ponad 1000 miast, miasteczek i wiosek. Trasa ognia została tak zaplanowana, żeby dla 95% populacji wyspiarzy był on nie dalej niż 10 mil. Wśród niosących ogień olimpijski znajdą się również Polacy, m.in. wylosowany został sprinter Rafał Koszyk (AZS UMCS Lublin) – gratulujemy!

HME ‘15
European Athletics zakończyła wizytowanie trzech miast - kandydatów do organizowania halowych mistrzostw Europy w 2015 r., Pragi (O2 Arena), Belgradu (Beogradska Arena) i Stambułu (Atakoy Arena). Dwie pierwsze hale mają dużą pojemność – 18 tysięcy widzów. Przyszłoroczne mistrzostwa odbędą się w Göteborgu, a jednym z już zgłaszanych kandydatów na rok 2017 jest Łódź. Göteborg ma również ambicję zorganizowania mistrzostw świata w 2021 r., w 400. rocznicę powstania miasta, które gościło już najlepszych lekkoatletów globu w 1995 r.

45.20 Pistoriusa
400-metrowiec Oscar Pistorius, jeden z najbardziej znanych lekkoatletów świata, rozpoczął sezon od wyniku 45.20, lepszego od minimum IAAF „A”. Ale nie zapewnił sobie jeszcze udziału w lodyńskich igrzyskach ponieważ w Południowej Afryce termin uzyskiwania minmów rozpoczyna się 31 marca. „Blade Runner” ma szansę zostać pierwszym lekkoatletą, który w tym samm roku zdobędzie medale zarówno na igrzyskach olimpijskich jak i na późniejszych igrzyskach paraolimpijskich.
Formalnie Pistorius w igrzyskach powinien posługiwać się tylko protezami, które były badane na początku 2009 r. i decyzją Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Londynie dopuszczone do startu. Wydaje się, że najsprawiedliwszą decyzją w kontrowersyjnej sprawie byłoby niedopuszczenie Pistoriusa do udziału w międzynarodowych mistrzostwach i zorganizowanie specjalnego biegu po igrzyskach między medalistami na 400m i zawodnikiem z Południowej Afryki. Zdecydowana większość ekspertów nie ma wątpliwości, że stosowanie protez daje dużą przewagę nad zawodnikami pełnosprawnymi.

Kontrola dopingowa na igrzyskach
Zawodnicy startujący w londyńskich igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich będą mieć 50-procentową szansę wylosowania przez kontrolę dopingową. Przewiduje się zwiększenie liczby pobieranych próbek do sześciu tysięcy.

Walki na Stadionie Olimpijskim
Na Stadionie Olimpijskim w Atenach doszło do gwałtownych starć między kibicami piłkarskimi i policją. Walki trwały ponad dwie godziny. Zniszczono wiele siedzeń oraz spalono olbrzymią tablicę świetlną. Po igrzyskach w 2004 r., na stadionie rozegrano wiele innych ważnych imprez lekkoatletycznych, m.in. puchar świata ’06, coroczny mityng Tsiklitiria oraz Letnie Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych ’11.

EME+jr

Powrót do listy

Więcej