1 / 0

Wenecki debiut Justyny Bąk w maratonie

Justyna Bąk zadebiutowała na dystansie maratonu zajmując 5 lokatę z czasem 2:41:50. Bezpośrednio przed nią w Wenecji uplasowała się Renata Paradowska, która uzyskała 2:38:24.

Dla 36-letniej Paradowskiej był to pierwszy maraton ukończony po 33 miesiącach, po wyleczeniu długotrwałej kontuzji.
Jej rekord życiowy wynosi 2:27:17 (6. wynik w historii w Polsce) i został ustanowiony przed 8 laty w Bostonie (Paradowska była wówczas druga za słynną Etiopką Fatumą Robą).

Justyna Bąk przed dwoma tygodniami była naszą jedyną reprezentantką na pierwszych mistrzostwach świata w biegach ulicznych w Debreczynie, na dystansie 20 km zajęła 32 lokatę.

Po raz piąty z rzędu zwycięstwo przypadło zawodniczce kenijskiej.
33-letnia Linah Cheuiyot wygrała w czasie 2:33:44 wyprzedzając o ponad dwie minuty swą słynną rodaczkę Teglę Loroupe, byłą posiadaczkę najlepszego wyniku w maratonie i aktualną rekordzistkę świata na czterech dystansach na bieżni.
Dla Cheruiyot to był dopiero drugi maraton, poprawiła rekord życiowy z Berlina ’03 wynoszący 2:35:29.

Wśród mężczyzn w pierwszej dziesiątce uplasowało się po 5 Kenijczyków i zawodników gospodarzy.
Minimalne zwycięstwo odniósł Jonathan Kosgei KEN, który wyprzedził Alberico Di Cecco o 3 sekundy, uzykując czas 2:10:18.
Kosgei poprawił rekord życiowy z marca br. z maratonu o mistrzostw Chin o 31 sekund.