1 / 0

„Lekkoatletka Europy ‘09” - 5. Włodarczyk, 6. Rogowska

Hiszpańska biegaczka Marta Dominguez została ogłoszona lekkoatletką Europy 2009 roku w 17. plebiscycie EA. W pierwszej szóstce uplasowały się dwie polskie mistrzynie świata: na 5. pozycji - Anita Włodarczyk, a na 6. – Anna Rogowska.

Marta Dominguez zdobyła jedyny złoty medal dla Europy w konkurencjach biegowych podczas mistrzostw świata w Berlinie, wygrywając 3000m prz w czasie 9:07.32. W br. 3-krotnie startowała na tym dystansie, nie ponosząc porażki i za każdym razem ustanawiając rekord kraju (9:16.50, 9:09.39 i 9:07.32).

Anita Włodarczyk zdobyła tytuł mistrzyni świata poprawiając rekord świata (77.96), wcześniej ustanowiłą rekord Polski (77.20). Po raz pierwszy została mistrzynią kraju. W 11 startach poniosła tylko 1 porażkę (w Turynie z Heidler). 9-krotnie przekraczała 75m. Średnia 10 najlepszych startów - 75.911 (rekord życiowy do tego roku - 72.80).

Anna Rogowska zdobyła tytuł mistrzyni świata (4.75) i mistrzyni Polski (4.80, po raz pierwszy). W 20 startach odniosła 8 zwycięstw, dwukrotnie pokonała Jelenę Isinbajewą, 6-krotnie kończyła konkurs z wynikiem conajmniej 4.70.