1 / 0

ME juniorów: trzy srebra na koniec

Trzy srebrne medale - Karoliny Mor w rzucie oszczepem, Łukasza Masłowskiego w skoku w dal i żeńskiej sztafety 4x100 metrów - to dorobek Polaków w ostatnim dniu Mistrzostw Europy juniorów w Nowym Sadzie.

Najlepiej w gronie oszczepniczek zaprezentowała się reprezentantka gospodarzy - Tatjana Jelaca - która wynikiem 60.35 ustanowiła rekord kraju. Polka rzucała równo, a najlepszy rezultat (53.57 w trzeciej kolejce) dał jej srebro.

Z kolei skoczek w dal  Łukasz Masłowski do ostatniej kolejki zajmował szóste miejsce. Potrafił jednak zachować zimną krew i poszybował na odległość 7.85 m! Rekord życiowy poprawiony o 20 centymetrów i srebro ME juniorów! Zwyciężył Rosjanin Aleksander Mienkow (7.98). Piąty był inny z naszych reprezentantów, Zachariasz Dereziński (7.64).

Sporo emocji było w biegu sztafetowym pań na dystansie 4x100 m. Biało-czerwone w składzie: Ewelina Skoczylas, Małgorzata Kołdej, Ewa Zarębska i Anna Kiełbasińska uległy tylko Niemkom. Czas Polek: 45.12. Nasi sprinterzy zajęli siódme miejsce, a męska sztafeta 4x100 m została zdyskwalifikowana (biało-czerwoni prowadzili po pierwszym okrążeniu).

Martyna Bielawska była jedną z głównych faworytek konkursu skoku wzwyż. Zawodniczka Podlasia Białystok legitymuje się rekordem życiowym 1.90 m. W Nowym Sadzie w pierwszych próbach zaliczyła 1.71, 1.76 i 1.80, jednak na 1.84 trzykrotnie strąciła poprzeczkę. Sklasyfikowano ją na 6. pozycji (ex aequo z Ukrainką i dwiema Niemkami).

Z kolei w konkursie trójskoku znakomicie wypadła Anna Jagaciak. Co prawda wynik 13.55 nie wystarczył na to, by znaleźć się na podium (zawodniczka Juvenii Puszczykowo zajęła 4. lokatę - tyle samo skoczyła Niemka Jenny Elbe, lecz miała lepszy drugi skok), ale oznaczał nowy rekord Polski juniorek (poprzedni, ustanowiony przed rokiem, również należał do niej i był o 12 centymetrów gorszy).

Swojego reprezentanta mieliśmy też w finałowym biegu na 400 m ppł. Robert Bryliński wbiegł na metę jako 6., za czasem 53.02 sek. W gronie dyskobolek Izabela Ogórek była ósma (47.80), a na 1500 m Katarzyna Broniatowska jedenasta (4:27.24).

W konkursie finałowym młociarzy Borbert Rauhut nie zaliczył żadnej próby i nie został sklasyfikowany. W rywalizacji tyczkarzy Adam Lisiak w drugiej próbie skoczył 4.95 m, co pozwoliło mu zająć szóstą lokatę. Robert Sobera nie zaliczył żadnej wysokości.

Ogółem Polacy zdobyli w Nowym Sadzie siedem medali: 4 srebrne i 3 brązowe i uplasowali się w klasyfikacji medalowej na 15. pozycji. Jeśli brać pod uwagę liczbę miejsc na podium, ulegliby jedynie Niemcom, Rosjanom i Brytyjczykom. I właśnie za tymi trzema ekipami uplasowali się w klasyfikacji punktowej (90 punktów).