1 / 0

Polskie zespoły wielobojowe w Pucharze Europy – historia startów

Puchar Europy w wielobojach ma 36-letnią tradycję. W pierwszej edycji Polacy ulegli w półfinale Rosjanom, aby w finale w Bonn w składzie, Ryszard Skowronek, Ryszard Katus i Tadeusz Janczenko, zwyciężyć swych rywali z przewagą 144 punktów.

Na triumf pań przyszlo nam czekać aż do wczoraj.

Mężczyźni przez pierwsze 10 edycji utrzymywali się w najwyższej lidze Pucharu plasując się jeszcze na drugiej i dwukrotnie na trzeciej pozycji. Później nastąpiły chude lata, 11 wydań rozgrywanego już w każdym roku Pucharu z Polakami poza Superligą. W ostatnich 6 edycjach trzykrotnie utrzymywaliśmy się w najwyższej lidze na 6 miejscu, a po spadku w 2006 r. już w następnym roku zwycięstwo w Szczecinie zapewniło nam powrót do najlepszych. Czy tak będzie również za rok?

Najwięcej punktów jako zespół zdobyliśmy zwyciężając w 1973 r. Po przeliczeniu wg obecnie obowiązujących tabel średnio na każdego z trójki punktującej dla zespołu przypadło 7811 punktów. Następnie w 1983 r. – średnio 7799, a w ostatnich latach w 2003 r. – śr. 7694 (wygraliśmy wówczas 1 ligę mając mniej punktów tylko od dwóch najlepszych drużyn w Superlidze). Najwięcej startów w drużynie polskiej: Ireneusz Żurawicz – 8 (Krzysztof Andrzejak i Michał Modelski – po 7). Najwięcej punktów zdobyli: Sebastian Chmara – 8290 (Maribor’97), 23. miejsce w historii Pucharu i Dariusz Ludwig – 8204 (Bruksela’81). Najwyższe lokaty indywidualnie – trzecie : Ryszard Skowronek ’73 i Ryszard Katus ’75 (Sebastian Chmara odniósł trzy zwycięstwa ale w pierwszej i drugiej lidze).

Zdobywczynie Pucharu Europy Szczecin '09, od lewej:
Kamila Chudzik, Karolina Tymińska,
Małgorzata Reszka i Patrycja Marciniak

Polskie wieloboistki do 1989 r. tylko raz wystąpiły w najwyższej lidze, a trzykrotnie nie wystawiliśmy drużyny pań. Ale już od 1991 r. było znacznie lepiej, początkowo głównie za sprawą duetu Urszula Włodarczyk i Maria Kamrowska. W 17. edycjach tylko raz walka o medale odbyła się bez nas. Do wczorajszego sukcesu w Szczecinie jako zespół zanotowaliśmy dwa drugie miejsca (’00 i ’04) oraz trzy trzecie (’91, ’93 i ’99). Czterokrotnie nasze panie zgromadziły ponad 18000 punktów. Najwięcej startów w drużynie polskiej: Urszula Włodarczyk – 9 (Elżbieta Rączka – 8 i Magdalena Szczepańska – 7). Najwięcej punktów zdobyły: Urszula Włodarczyk - 6416 (Tallin’96), 17. miejsce w historii Pucharu, Karolina Tymińska - 6402 (Arles’06) i Kamila Chudzik – 6378’09. Najwyższe lokaty indywidualnie, drugie, mają na swoim koncie aż 4 zawodniczki: Urszula Włodarczyk’97, Magdalena Szczepańska’04, Karolina Tymińska’06 i Kamila Chudzik’09. A trzecie miejsca zdobywały: Urszula Włodarczyk’93 i ’98 oraz Karolina Tymińska’09 (Małgorzata Nowak’85 wygrała drugą ligę, a Włodarczyk’96 – pierwszą).