Menu
1 / 0
Aktualności /

Medal sztafety po sześciu latach

Polska męska sztafeta 4x400 metrów w składzie: Rafał Wieruszewski, Grzegorz Zajączkowski, Marcin Marciniszyn i Marek Plawgo przesunęła się na trzecie miejsce w klasyfikacji HMŚ w 2003 roku. Powód? Dyskwalifikacja Amerykanów.

Polska męska sztafeta 4x400 metrów w składzie: Rafał Wieruszewski, Grzegorz Zajączkowski, Marcin Marciniszyn i Marek Plawgo przesunęła się na trzecie miejsce w klasyfikacji HMŚ w 2003 roku. Powód? Dyskwalifikacja Amerykanów.

 

Chodzi o halowy czempionat globu w Birmingham. Biało-czerwoni zostali sklasyfikowani na czwartym miejscu, za Amerykanami, Jamajczykami i Brytyjczykami. Osiągnęli rezultat: 3:06:61. Jednak po latach IAAF postanowił pozbawić medalu sztafetę USA, w której biegał wtedy Jerome Young. Przypomnijmy, że w 2004 roku ten zawodnik został po raz drugi (poprzednio w 1999 roku) przyłapany na dopingu (EPO) i zdyskwalifikowany dożywotnio.

- To dla mnie ogromna niespodzianka – powiedział Marek Plawgo, który dowiedział się o tej sprawie od nas. – Szkoda tylko, że medal otrzymamy dopiero po kilku latach. Bardzo przydałby mi się w 2003 roku. Wtedy rozpoczęła się dla mnie równia pochyła. Gdybym miał go w ręku pewnie moja kariera potoczyłaby się w nieco inny, lepszy sposób. Halowe mistrzostwa świata w Birmingham wspominam jako dość pechowe, bo będąc aktualnym indywidualnym mistrzem Europy w hali, w czempionacie globu odpadłem w półfinale. Czas jaki uzyskałem rok wcześniej w Wiedniu, w Birmingham dałby mi srebro. W sztafecie spisałem się już bardzo dobrze, na swojej zmianie – ostatniej – miałem 45 sekund. Ale medalu wtedy nie zdobyliśmy. Dobrze, że przynajmniej teraz trafi w nasze ręce.

Radość polskiej sztafety. Ręce w geście triumfu podnosi rozpoczynający start naszej czwórki w Birmingham Rafał Wieruszewski (fot. ga)

 

 

To już drugi w ostatnim czasie przypadek, w którym polska sztafeta korzysta na nieuczciwości amerykańskich czterystumetrowców. Poprzednio sprawa dotyczyła mistrzostw świata na otwartym stadionie w Sewilli. Wtedy (1999 rok) w składzie Amerykanów był inny dopingowicz – Antonio Pettigrew. Biało-czerwoni (Tomasz Czubak, Robert Maćkowiak, Jacek Bocian i Piotr Haczek) przegrali z ekipą USA i zdobyli srebro. Jednak po dyskwalifikacji Pettigrew i odebraniu medalu Amerykanom, złoto przypadło Polakom.

 

 

rb

press@pzla.pl
Powrót do listy

Więcej