Menu
1 / 0
Aktualności /

Trzech kandydatów na prezesa PZLA

Jerzy Skucha, Wiesław Wilczyński i Krzysztof Wolsztyński ubiegać się będą podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego w Spale (10-11 stycznia) o stanowisko prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na czteroletnią kadencję 2009-2012.

Jerzy Skucha, Wiesław Wilczyński i Krzysztof Wolsztyński ubiegać się będą podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego w Spale (10-11 stycznia) o stanowisko prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na czteroletnią kadencję 2009-2012.

Zgodnie ze statutem PZLA lista pretendentów zostaje zamknięta na miesiąc przed krajowym zjazdem. Kandydatów zgłaszają wojewódzkie walne zebrania. Ostatnie (Warmińsko-Mazurskiego Związku LA) odbyło się w Olsztynie.

- Po szesnastu zjazdach w okręgowych związkach mamy trzech oficjalnie zgłoszonych kandydatów na prezesa PZLA. Są to: były szef szkolenia PZLA Jerzy Skucha, dyrektor Biura Sportu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Wiesław Wilczyński oraz wiceprezes PZLA Krzysztof Wolsztyński. Wyboru dokona za miesiąc w Spale 102 delegatów na krajowy zjazd - poinformował sekretarz generalny PZLA Jan Ślęzak.

Najmłodszym z delegatów - desygnowanym przez śląski związek - jest 24-letni Witold Bańka (GKS Tychy), reprezentant Polski w sztafecie 4x400 m, która w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Osace zdobyła brązowy medal. Poza nim mandaty uzyskali jeszcze inni członkowie sztafety - Marek Plawgo, Piotr Rysiukiewicz, Paweł Januszewski oraz trener zespołu i współautor licznych sukcesów Józef Lisowski.

Natomiast najmłodszym prezesem w terenie jest 34-letni Piotr Rysiukiewicz, który w najbliższej kadencji kierować będzie Dolnośląskim Związkiem Lekkiej Atletyki.

W gronie 102 delegatów są także inni wybitni sportowcy, m.in. mistrz olimpijski z Sydney w rzucie młotem Szymon Ziółkowski (wielkopolski związek), medalista igrzysk, mistrzostw świata i Europy w skoku wzwyż Artur Partyka (łódzki), halowy mistrz świata 1999 w siedmioboju Sebastian Chmara (kujawsko-pomorski), wicemistrz świata 1983 w biegu na 3000 m z przeszkodami Bogdan Mamiński (zachodniopomorskie) czy też jedna z najlepszych w historii wielobositek Urszula Włodarczyk (dolnośląski).

Delegatem lubuskiego związku i jego wiceprezesem jest ... Edward Czernik, pierwszy Polak, który pokonał wysokość 220 cm w skoku wzwyż, finalista olimpijskiego konkursu Tokio 1964, pięciokrotny mistrz kraju i siedmiokrotny rekordzista. W zarządzie jest jeszcze jeden skoczek wzwyż - Dariusz Biczysko, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy 1985, a także Marian Filipiuk - finalista tokijskich igrzysk i dwukrotny wicemistrz Polski w biegu na 400 m.

Prezesem lubelskiego związku i delegatem na zjazd PZLA jest też Leszek Dunecki, członek srebrnej sztafety 4x100 m moskiewskiej olimpiady w 1980 roku.

Najwięcej mandatów w gronie 102 delegatów mają związki: warszawsko-mazowiecki - jedenaście oraz pomorski i dolnośląski - po dziewięć.

Prezesi wojewódzkich związków lekkiej atletyki na nową kadencję
i liczba mandatów na zjazd PZLA w Spale (10-11 stycznia):

Białystok Wojciech Orłowski   6
Bydgoszcz Krzysztof Wolsztyński   7
Gdańsk  Marek Fostiak   9
Katowice  Marek Ciuk   7
Kielce  wybór w styczniu   4
Kraków  Grzegorz Sobczyk   7
Lublin  Leszek Dunecki   6
Łódź  wybór 19 grudnia   6
Olsztyn Bogdan Karpiesiuk   5
Opole Jan Satora   3
Poznań  Janusz Szydłowski   8
Rzeszów Janusz Mazur   4
Szczecin  Stanisław Puna   5
Warszawa Tadeusz Pietrewicz 11
Wrocław Piotr Rysiukiewicz   9
Zielona Góra Kazimierz Pańtak   5

PAP

Powrót do listy

Więcej