1 / 0

Maraton w Nowym Jorku

34-letnia Brytyjka Paula Radcliffe, po raz trzeci i 31-letni Brazylijczyk Marilson Gomes Dos Santos, po raz drugi, zwyciężają w 39. edycji maratonu nowojorskiego. Arkadiusz Skrzypiński triumfuje w jednej z konkurencji wyścigów na wózkach.

Wśród medalistów w kategoriach wiekowych kończą bieg Antoni Cichończuk i Zofia Więciorkowska.

Paula Radcliffe sukcesywnie gubiąc rywalki zwyciężyła z przewagą 1:47, przed 40-letnią Rosjanką Ludmiłą Pietrową, która poprawiła rekord świata w swej kategorii kategorii wiekowej. Gara Goucher zajmuje trzecie miejsce uzyskując najlepszy wynik w historii osiągnięty przez amerykańską zawodniczkę debiutującą na trasie maratonu.
Magdalena Lewy-Boulet, urodzona w Polsce amerykańska olimpijka z Pekinu, zajęła 11 lokatę z czasem 2:33:56.

Wśród mężczyzn Marilson Gomes Dos Santos przetrzymał atak Marokańczyka Abderrahima Goumriego i na mecie zapewnił sobie 24-sekundową przewagę. Paul Tergat, b. rekordzista świata, wystartował po 18-miesięcznej przerwie zajmując 4 lokatę.

W wyścigu na wózkach z napędem korbowym (handcycle) Arkadiusz Skrzypiński już po 5 km wypracował sobie 38-sekundową przewagę i nie będąc ani przez moment zagrożony wygrał w czasie 1:35:26 wyprzedzając Nowozelandczyka Roba Martina o 1:41. Wyścig ukończyło 68 zawodników. W kwietniu nasz zawodnik triumfował w 112. maratonie w Bostonie (1:24:19). We wrześniu ustanowił rekord Polski osiągając w Berlinie czas 1:10:10 (9 lokata).

W kategorii 55-59 lat pierwsze miejsce zajął 58-letni Antoni Cichończuk, emerytowany oficer Marynarki Wojennej i ubiegłoroczny mistrz świata w tej kategorii wiekowej, który uzyskał czas 2:43:33 (po przeliczeniu z uwzględnieniem wieku – 2:16:01, lepszy czas z weteranów osiągnął tylko 61-letni Włoch Ermes Luppi 2:39:53, po przeliczeniu - 2:09:06).

Na drugiej pozycji w kategorii 45-49 lat uplasowała się Zofia Więciorkowska (3:06:24), która 6-krotnie w latach 1995-2000 zajmowała lokaty w pierwszej 15-stce w klasyfikacji ogólnej kobiet.

Wyścig wózków z tradycyjnym napędem na koła przyniósł zwycięstwo Szwajcarce Edith Hunkeler (po raz czwarty) 2:06:42 i Australijczykowi Kurtowi Fearnley (po raz trzeci z rzędu) 1:44:50.