1 / 0

Remanenty tygodnia

Tomasz Majewski wygrał konkurs pchnięcią kulą w Kawasaki - W Atenach w maratonie Unii Europejskiej polskie sztafety zajęły drugie (kobiety) i trzecie miejsce (mężczyźni) - Rafał Snochowski przebiegł 1 milę na ulicach Częstochowy poniżej 4 minut.

Tomasz Majewski wygrał konkurs pchnięcią kulą w Kawasaki -
W Atenach w maratonie Unii Europejskiej polskie sztafety zajęły drugie (kobiety) i trzecie miejsce (mężczyźni) -
Rafał Snochowski przebiegł 1 milę na ulicach Częstochowy poniżej 4 minut -
Para naszych chodziarzy nie ukończyła finału Challenge'u IAAF -
Dwójka polskich juniorów skutecznie wzmocniła klub Playas de Castellon w Klubowym Pucharze Europy Juniorów.

Kawasaki (Super Meet)
Tomasz Majewski nie napotkał na opór rywali i zwyciężył wynikiem 19.63, wyprzedzając Ukraińca Jurija Biłonoha, poprzedniego mistrza olimpijskiego – 17.66. Po raz pierwszy od 23 czerwca 2007 r. (31 konkursów z eliminacjami włącznie) zawodnik AZS-AWF Warszawa nie przekroczył granicy 20 m.
Drugi z naszych mistrzów olimpijskich, Szymon Ziółkowski zajął 5 miejsce w rzucie młotem osiągając 73.25, zwyciężył Japończyk Koji Murofushi, mistrz olimpijski ’04 – 81.02, przed Węgrem Krisztianem Parszem (który prawdopodobnie zostanie – po dyskwalifikacji Białorusinów - wicemistrzem olimpijskim ’08) – 80.67 i Chorwatem Primozem Kozmusem (mistrzem olimpijskim ’08) – 78.59.

Ateny – Sztafeta maratońska Unii Europejskiej
Polskie biegaczki uplasowały się na drugiej pozycji w sztafecie maratońskiej uzyskując czas 2:45:37 ulegając jedynie drużynie Portugalii. Nasze zawodniczki startowały w składzie:
10km - Katarzyna Guz – 38:36 (wygrała swoją zmianę)
10km - Katarzyna Kozłowska – 39:42
10km - Aleksandra Lisowska – 40:22
12.19km - Agnieszka Ciołek – 46:57
Zespół męski dotarł do mety za Portugalią i Irlandią z rezultatem 2:22:43
10km - Radosław Kłeczek - 31:53 (wygrał swoją zmianę)
10km – Kamil Poczwardowski – 38:06
10km - Damian Kubat - 33:16
12.195km - Artur Kozłowski – 39:28
Zawody rozegrano w dniu, w którym w Atenach temperatura w cieniu wynosiła 38 stopni. Aż 10 biegaczy (ze startujących 27 ekip kobiet i 27 ekip mężczyzn) zostało przetransportowanych do szpitala. W naszym teamie zasłabł podczas biegu Kamil Poczwardowski, który po biegu trafił na kilka godzin do szpitala i dopiero wieczorem dołączył do polskiego zespołu.
Start i meta były usytuowane odwrotnie do maratonu olimpijskiego w 2004 r., tzn. początek biegu był zlokalizowany na Stadionie Olimpijskim, a meta – na historycznym.
[Marek Ciuk]

Polska ekipa w Atenach

Częstochowa – XIX Złota Mila
W XIX biegu Złotej Mili rozegranym w Alei NMP na starcie stanęło wielu czołowych polskich średniodystansowców.
Wśród mężczyzn zdecydowane zwycięstwo odniósł Rafał Snochowski (LKS Omega Kleszczów), który zszedł poniżej 4 minut osiagając czas 3:59.41. O ponad 3 sekundy wyprzedził Kamila Murzyna (KS Cracovia Kraków) 4:02.52 i juniora Łukasza Oślizłę (AZS-AWF Katowice) 4:04.48.
Najszybszą zawodniczka okazała się Joanna Kuś (AZS-AWF Katowice) 4:45.75, który ukończyła bieg przed trzema częstochowiankami Ewą Brych-Pająk 4:48.06, Aleksandrą Jawor 4:53.32 i Mariolą Konowalską 4:55.87.

IAAF World Race Walking Challenge
W Murcii rozegrano finał Challenge’u w chodzie sportowym (dystans 20km).
Konkurencję mężczyzn wygrał Hiszpan Francisco Fernandez – 1:23:14, przed Jaredem Tallentem AUS 1:24:02 i Jeffersonem Perezem ECU 1:24:35. Grzegorz Sudoł wycofał się po 9km.
Najszybszą zawodniczką była Portugalka Susana Feitor 1:30:17, przed Athanasią Tsoumeleka GRE 1:31:17 i Kjersti Plater NOR 1:31:31. Katarzyna Kwoka wycofała się po 9 km.