1 / 0

5.04 Isinbajewej, zwycięstwo Majewskiego w Monako

Po raz drugi w tym roku Rosjanka Jelena Isinbajewa poprawiła należący do niej rekord świata. W mityngu Super Grand Prix IAAF w Monako pokonała poprzeczkę na wysokości 5,04 m - o jeden centymetr wyżej od poprzedniego rekordu ustanowionego 11 lipca w Rzymie.

Konkurs dla mieszkającej na co dzień w Monako złotej medalistki olimpijskiej z Aten nie układał się najlepiej. Dopiero w drugich próbach pokonywała wysokości 4,71, 4,83 i 4,93, a rekordowy skok oddała za trzecim podejściem.

Dobrą formę zaprezentowały przygotowujące się do pekińskich igrzysk polskie tyczkarki. Monika Pyrek (MKL Szczecin) wynikiem 4,71 (uzyskanym w drugiej próbie) zajęła trzecie, a Anna Rogowska (SKLA Sopot) - 4,64 czwarte miejsce.
Na drugiej pozycji uplasowała się Rosjanka Julia Gołubczykowa, która pokonała poprzeczkę na tej samej wysokości co Pyrek, ale w pierwszej próbie.

Z jedenastu startujących Polaków czworo uzyskało swoje najlepsze rezultaty w tym sezonie.

Walczącej o wyjazd na igrzyska do Pekinu Lidii Chojeckiej (Warszawianka) udało się w ostatnim z możliwych startów uzyskać wynik lepszy od olimpijskiego minimum. W Monako dystans 1500 m pokonała w 4.05,86 plasując się na siódmej pozycji.

Czwarte miejsce z rekordem życiowym 4.04,46 zajęła Sylwia Ejdys (AZS AWF Wrocław), która już wcześniej zapewniła sobie udział w igrzyskach.

Natomiast w biegu na 400 m ppł najlepsze swoje tegoroczne wyniki poprawili Marek Plawgo (Warszawianka) - 48,69 i drugie miejsce oraz Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) - 54,30 i czwarte.

Najwyżej z Polaków uplasował się Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa), który ... wygrał konkurs pchnięcia kulą, uzyskując wynik 20,44. Był to dziesiąty w tym roku start mistrza Polski na stadionie. We wszystkich konkursach osiągał rezultaty ponad 20 m. Najlepiej wypadł 25 lipca w Londynie bijąc rekord życiowy - 20,97.

Paweł Czapiewski (LKS Lubusz Słubice) tradycyjnie rozpoczął bieg na 800 m na końcu stawki. Pierwsze okrążenie zostało poprowadzone w bardzo szybkim tempie i na ostatnich metrach nie zdołał nawiązać rywalizacji z najlepszymi. Wynikiem 1.46,76 zajął dziewiąte miejsce.

Wygrał po zaciętej walce złoty medalista ateńskich igrzysk Rosjanin Jurij Borzakowski - 1.42,79, poprawiając o ponad dwie sekundy swój najlepszy tegoroczny rezultat. Drugi na mecie reprezentant Bahrajnu Yusuf Saad Kamel miał taki sam czas.

W tym sezonie szybciej biegał tylko mistrz świata juniorów z Bydgoszczy Sudańczyk Abubaker Kaki Khamis - 1.42,69.

Również na dziewiątej pozycji, ale na dystansie 3000 m z przeszkodami uplasował się Tomasz Szymkowiak (LUKS Orkan Września) - 8.42,01. Zwyciężył Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad - 8.17,22.

W skoku wzwyż Michał Bieniek (AZS AWF Wrocław) pokonując poprzeczkę na wysokości 2,20 zajął ostatnią, jedenastą lokatę. Konkurs wygrał Rosjanin Andriej Silnow - 2,33.

Na 3000 m Wioletta Frankiewicz (AZS AWF Kraków) nie ukończyła biegu. Triumfowała z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie Etiopka Yimer Ayalew - 8.35,50.

Najlepsze rezultaty uzyskali również: halowa mistrzyni świata z Walencji Portugalka Naide Gomes - 7,12 w skoku w dal, w biegu na 400 m ppł Jamajka Melanie Walker - 53,48 i na dystansie 1500 m Kenijczyk Daniel Komen - 3.31,49

Na 100 m dobrą formą błysnął były rekordzista świata Jamajczyk Asafa Powell - 9,82. Wśród kobiet najszybsze były jego rodaczki - Kerron Stewart (10,94) i Sherone Simpson (10,95).

Na 100 m przez płotki startowało aż pięć Amerykanek, ale ... triumfowała srebrna (2003) i brązowa (2005) medalistka mistrzostw świata reprezentantka Jamajki Brigitte Foster-Hylton - 12,49 przed Australijką Sally McLellan, która czasem 12,53 poprawiła rekord kraju.