1 / 0

Minimum olimpijskie Rostkowskiej w Złotej Lidze

Czwarty mityng Złotej Ligi rozegrany na Stade de France w Saint-Denis przyniósł minimum olimpijskie Annie Rostkowskiej, która na dystansie 800m zajęła czwarte miejsce z wynikiem 1:58.72 (minimum A IAAF wynosi 2:00.00).

Poprzedni rekord życiowy zawodniczki klubu Athletics Jakać Młoda (z domu Zagórskiej) wynosił 2:00.04 (7.08.2004 Braschaat).

Pierwsze 400m w szybkim tempie (55.71) poprowadziła Amy Mbacke Thiam z Senegalu (mistrzyni świata z 2001 r.), a Anna (rozpoczynająca bieg na pierwszym torze) biegła na ostatniej pozycji. Po 600m na prowadzeniu, powiekszając przewagę, znajdowała się Kenijka Pamela Jelimo (1:25.16), która wygrała bieg poprawiając własny rekord świata juniorek o 2 setne. Polka dysponowała znacznym zapasem sił i po świetnym finiszu wyprzedziła tak dobre zawodniczki jak Maria Mutola i Jenny Meadows. Z pierwszej szóstki na mecie tylko mistrzyni świata Janeth Jepkosgei nie ustanowiła rekordu zyciowego.

Wyniki biegu
1. Pamela Jelimo KEN 1:54.97 (rekord świata juniorek))
8. Tamsyn Lewis AUS 2:00.94

Trenerem Anny Rostkowskiej jest mąż Piotr, rekordzista Polski na 1500m (3:35.62 ’97), wywodzący się z Jakaci Młodej, wsi przy szosie Łomża – Ostrów Mazowiecka.

Częste kontuzje w ostatnich trzech sezonach spowodowały, że o Rostkowskiej nieco zapomniano, warto zatem przybliżyć jej sylwetkę.
W 2001 r. w Amsterdamie sięgnęła po tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy.
W 2002 r. w Wiedniu zdobyła srebrny medal Halowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400m.
W 2003 r. nie zakwalifikowała się na mistrzostwa świata rozgrywane na tym samym stadionie, na którym startowała w piątek (do minimum zabrakło 0.22). Zamiast do Saint-Denis pojechała do Daegu, gdzie złoty medal przegrała o 5 setnych, poprawiając czasem 2:00.11 rekord życiowy.
W 2004 r. do startu w ateńskich igrzyskach zabrakło 4 setnych. W mistrzostwach Polski zdobyła 5 tytuł z rzędu.
W 2005 r. kontuzja wyeliminowała ją ze startów.
W 2006 r. zdołała wystartować tylko 4-krotnie, kończąc sezon 1 lipca.
W 2007 r. kolejna kontuzja zakłóciła jej przygotowania do sezonu (pierwszy start 22 czerwca), 18 sierpnia przebiegła 1000m w 2:36.95 (trzeci wynik na świecie na koniec roku).

Piątkowy start w Złotej Lidze był już jej 12. w sezonie. Po wczorajszych bardzo szybkich biegach w Saint-Denis i Kazaniu (1:54.85 w mistrzostwach Rosji Jeleny Sobolewej) znacznym zmianom uległy tabele najlepszych na świecie: Anna Rostkowska zajmuje 10 lokatę, uwzględniając 3 Rosjanki.
W tabelach all-time awansowała na 4 miejsce (1:56.95 Jolanta Januchta, 1:57.26 Elżbieta Katolik, 1:58.51 Anna Bukis), uzyskując najlepszy wynik w Polsce od 26 lat.