1 / 0

Puchar Świata w chodzie – minimum Sikory na IO w Pekinie

W 23. Pucharze Świata w chodzie rozegranym w Czeboksarach najlepiej z Polaków wypadł Rafał Sikora (AZS AWF Kraków), który debiutując na dystansie 50 km uplasował się na 28 pozycji i wynikiem 3:59:25 uzyskał minimum olimpijskie PZLA.

Polak stracił do zwycięzcy Denisa Niżegorodowa 25 minut i 11 sekund. Rosjanin triumfował po raz drugi z rzędu w Pucharze Świata i rezultatem 3:34:14 ustanowił rekord świata poprawiając czas Australijczyka Nathana Deakesa o 1:34. Rafał Sikora był jedynym naszym zawodnikiem, który startował na najdłuższym dystansie, na którym przed dwoma laty Polacy zajęli drugie miejsce drużynowo w Pucharze Świata.

W wyścigu na 20 km Jakub Jelonek zajął 41 miejsce, tracąc 6:11 do triumfatora, Hiszpana Francisco Javier Fernandeza (1:18:15), który powtórzył sukces sprzed dwóch lat.

Najwyższą pozycję drużynowo z naszego zespołu, dziewiątą, osiągnęli juniorzy, indywidualnie Wojciech Halman był 23., kończąc dystans 10 km o 3:35 za Aleksiejem Barcajkinem z Rosji, który ustanowił rekord świata juniorów – 39:57.

Na dystansie 20 km pań najszybszą z Polek była Agnieszka Dygacz zajmując 29 lokatę ze stratą 8:45 do zwyciężczyni, Rosjanki Olgi Kaniskiny (1:25:42). Sylwia Korzeniowska nie ukończyła wyścigu z powodu alergii.

Polskie juniorki nie podtrzymały tradycji bardzo dobrych występów (2m. ’04 i 4m. ’06) plasując się na 12 pozycji drużynowo. Indywidualnie Anna Mielcarek zajęła również 29 miejsce, tracąc 7:31 do Rosjanki Tatiany Kałmykowej (42:44).