Piątkowy poranek w Bergen przyniósł reprezentacji Polski awans do finału tyczkarki Zofii Gaborskiej, biegaczki z przeszkodami Martyny Krawczyńskiej. Do półfinałów sprintu na 200 metrów awansowali Igor Bogaczyński, a także Małgorzata Niemczyk.
Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły w piątek tyczkarki. Jedyną z trójki naszych zawodniczek w tej konkurencji, która awansowała do finału Zofia Gaborska. Reprezentantka Polski na niedawne drużynowe mistrzostwa Europy skoczyła w Bergen 4.15. Eliminacje przerwano po pokonaniu tej wysokości przez dwanaście zawodniczek, organizatorzy wskaźnik kwalifikacyjny ustalili na poziomie… 4.35.
Pewnie do półfinałowego biegu na 200 metrów awansował w piątek Igor Bogaczyński. Polak w wygrał swoją serię eliminacyjną, a na mecie zmierzono mu czas 20.71 – trzeci w karierze. Na tym samym dystansie do kolejnej rundy zmagań awansowała Magdalena Niemczyk. Mimo niesprzyjających warunków wietrznych Polka wygrała bieg z czasem 23.48 i pewnie wywalczyła prawo startu w jutrzejszym półfinale.
Z radością z awansu do finału biegu na 3000 metrów z przeszkodami Martyna Krawczyńska musiała w napięciu czekać do zakończenia drugiej serii eliminacyjnej. Polka, startująca w pierwszym biegu, finiszowała dziewiąta z czasem 10:03.82. W obliczu faktu iż kolejna seria była zdecydowanie wolniejsza, Polka awansowała do finału z czasem.
Na bardzo wysokim poziomie stały biegi pierwszej rundy rywalizacji na 800 metrów. Zwycięzca pierwszej serii Włoch Francesco Pernici czasem 1:44.06 poprawił rekord mistrzostw Europy U23. Mimo bardzo dobrego biegu i uzyskania drugiego czasu w karierze – 1:45.05 – z dalszej rywalizacji odpadł Kacper Lewalski. Podobny los spotkał Bartosza Kitlińskiego, który także nie pobiegnie w finale.
Pełne wyniki i program minutowy: Bergen
Maciej Jałoszyński / foto: Łukasz Szeląg