1 / 0

Gruca 2:31:54, Jarzyńska 2:33:16, Sowa 2:14:39

Dorota Gruca (Agros Zamość) zajęła 3. miejsce w 10. Nagano Olympic Memorial Marathon uzyskując 2:31:54, Arkadiusz Sowa (Oleśniczanka) był 6. – 2:14:39. Karolina Jarzyńska (KS Piętka Katowice) przybiegła druga z czasem 2:33:16 w 6. Zürich Marathon.

Dorota Gruca (Agros Zamość) zajęła trzecie miejsce w 10. Nagano Olympic Memorial Marathon uzyskując 2:31:54, Arkadiusz Sowa (Oleśniczanka) był szósty – 2:14:39. Karolina Jarzyńska (KS Piętka Katowice) przybiegła druga z czasem 2:33:16 w 6. Zürich Marathon.

Bieg w Nagano po raz drugi z rzędu wygrała Rosjanka Alewtina Iwanowa bijąc rekord życiowy czasem 2:26:39. Dorota Gruca bardzo dobrze biegła do 35 km, tracąc wówczas 2:12 do późniejszej zwyciężczyni. Na mecie różnica urosła do 5:15. Było to już 7. triumf Rosjanek w Nagano, bezpośrednio przed Alewtiną dwukrotnie zwyciężała inna Iwanowa, Albina.
Wśród mężczyzn aktywną postawę zaprezentował Arkadiusz Sowa, który liderował wyrównanej stawce zawodników na półmetku (1:05:56) i na 30 km (1:34:55). Do końcowej rozgrywki przystąpiło 6 zawodników, z których jako pierwszy nie wytrzymał tempa zawodnik Oleśniczanki, ulegając zwycięzcy Kenijczykowi Nephat Kinyanjui (trzeci triumf z rzędu) o 22 sekundy. Byłą to 50. rocznica rozgrywania maratonu w Nagano, do 1998 r. wygrywali tylko biegacze japońscy. Od 1999 r., gdy maraton przybrał nazwę Olympic Memorial zwycięzcami zostawali tylko maratończycy z Afryki (7-krotnie Kenijczycy).

6. Arkadiusz Sowa 2:14:39

W Zurychu Karolina Jarzyńska przed prawie ¾ dystansu biegła z Etiopką Tadelech Telila Birra , która wygrała w czasie 2:32:09, wyprzedzając Polkę o 67 sekund. Na półmetku zawodniczka z Katowic prowadziła bieg w czasie 1:14:49, pokonując drugą połowę dystansu o 3:38 wolniej. To był jej czwarty start w maratonie, w 2007 r. nie ukończyła biegu w Rzymie, zajęła 3 m. w Warszawie (2:49:57) i 2 m. w Porto (2:54:55). Poprawiła zatem życiówkę aż o 16:41.
Birra ma na swym koncie dwa zwycięstwa w Hanowerze (’03, ’04), jest wicemistrzynią Afryki sprzed 5 lat.

Zurych
1. Tadelesh Birra ETH 2:32:09
2. Karolina Jarzyńska 2:33:16
3. Prisca Kiprono  KEN 2:34:14

W Bostonie podczas amerykańskich kwalifikacji do Igrzysk w Pekinie drugie miejsce zajęła Magdalena Lewy-Boulet, mająca obywatelstwo amerykańskie od pamiętnego dnia 11 września 2001 r. Wygrała Deena Kastor, brązowa medalistka olimpijska sprzed 4 lat. Urodzona na Śląsku Lewy już po 3 milach uzyskała przewagę 44 sekund. Na 18 km wyprzedzała słynną rywalkę o 2 minuty, tracąc prowadzenie dopiero 4 km przed metą. Magdalena Lewy w kwalifikacjach olimpijskich ’04 zajęła 5 lokatę. W tym powróciła do szybkiego biegania po przerwie macierzyńskiej, w Bostonie poprawiła rekord życiowy o 31 sekund. Pierwsza trójka zawodniczek będzie reprezentować USA w Pekinie. Bieg w Bostonie rozegrano na płaskiej trasie składającej się z 4 pętli, całkowicie odmiennej od poniedziałkowej.