1 / 0

XIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Biegach Przełajowych

Bardzo dobra organizacja i świetna pogoda sprawiły, że biegi przełajowe rozgrywane w Słupskim Parku Kultury, Rozrywki i Wypoczynku w ramach XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży powszechnie uznano za udane.

Mistrzami zostali zawodnicy mający już na swym koncie medale innych imprez mistrzowskich o charakterze krajowym.

Na dystansie 2 km dwie tegoroczne halowe mistrzynie Polski juniorek młodszych wpadły na metę w tym samym czasie. Minimalnie lepsza okazała się Agnieszka Nowak (w Spale wygrała 600m), czwarta przed rokiem, wyprzedzając Lenę Płaczek (w hali zwyciężyła na 1000m), która podobnie jak przed rokiem musiała zadowolić się srebrem. Dla Leny to już piąty medal na wielkiej imprezie. Brąz dla Pauliny Nieścior z Biłgoraja.

Na dłuższym z dystansów w podobnie zaciętej rywalizacji uczestniczyły: Angelika Mach - Znicz Biłgoraj (czwarta przed rokiem) i Patrycja Puka, które również uzyskały ten sam czas. Wygrała Angelika mająca większe od Patrycji doświadczenie w biegach na dłuższych dystansach.

W obu biegach juniorów rozstrzygnięcia o podziale medali zapadały znacznie przed linią mety. Na dystansie 3 km Mateusz Stefaniec zrewanżował się Dawidowi Żebrowskiemu, halowemu mistrzowi Polski na 2000m, trzeciemu na mecie (w Spale brąz przypadł Mateuszowi). Srebro zdobył Erwin Tyszkiewicz, dublet dla zawodników z Lubelskiego.

W najdłuższym biegu, na 5 km, stosunkowo łatwe zwycięstwo odniósł Marek Kowalski, skutecznie broniąc tytułu zdobytego przed rokiem. Wcześniej był najlepszym młodzikiem w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. O 8 sekund wyprzedził Damiana Roszkę i o 11 s – Łukasza Górskiego.

W punktacji klubowej zwyciężyli zawodnicy LKS Pomorza Stargard (36 pkt), przed KS Agros Zamość (28 pkt) oraz LKS Znicz Biłgoraj i KS Podlasie Białystok (po 21 pkt). Sklasyfikowano 154 drużyny.

Województwo Lubelskie, majc dwa zespoły klubowe w pierwszej trójce, jako jedyne zgromadziło ponad 100 punktów (102 pkt), druga lokata przypadła Pomorskiemu (82 pkt), a trzecia Śląskowi (81 pkt).