1 / 0

Weekendowe remanenty

Małgorzata Sobańska (LUKS MGOKSiR Korfantów), rekordzistka Polski w maratonie, wzięła udział w lizbońskim półmaratonie zajmując 19 lokatę (1:15:19). Zofia Więciorkowska (AZS UWM Olsztyn) została halową mistrzynią stanu Connecticut w biegu na 400m (61.35).

18. półmaraton w Lizbonie został rozegrany na zmienionej trasie spełniającej wymagania określone przepisami. Wśród kobiet zacięta walka o zwycięstwo trwała do samego końca. Po raz drugi triumfowała Salina Kosgei – 1:09:57 wyprzedzając o 2 sekundy Pamelę Chepchumbę (obie Kenia), o 3 s Algierkę Souad Aït Salem i o 6 s słynną Etiopkę Berhane Adere. Małgorzata Sobańska straciła do zwyciężczyni 5:22, kończąc bieg bezpośrednio przed Kenijką Margaret Okayo, triumfatorkę maratonów w Nowym Jorku, Bostonie i Londynie, która po prawie dwuletniej przerwie powróciła w br. na trasy biegowe.

Etiopczyk Haile Gebrselassie nadawał tempo w biegu mężczyzn od startu do mety. Pierwsze 10 km pokonał w 27:59, ale atak na rekord świata nie powiódł się. Powtórzył sukces sprzed 6 lat wygrywając w czasie 59:15, o 90 s przed Charlesem Kamathim i o 1:35 przed Robertem Cheruiyotem (obaj Kenia), który po raz 6 zameldował się w pierwszej trójce w Lizbonie. Był to ósmy występ Etiopczyka w półmaratonie, niepokonanego na tym dystansie.

Pełne wyniki na stronie półmaratonu
LIZBONA

16 marca w hali sportowej Uniwersytetu Yale w New Haven (USA) odbyły się halowe mistrzostwa stanu Connecticut, w których wystartowała Polka Zofia Więciorkowska w biegach otwartych na dystansie 400m i 200m.
W biegu na 400m wynikiem 61.35 zajęła pierwsze miejsce zdobywając mistrzostwo stanu Connecticut. Drugie i trzecie miejsce przypadło 20-letnim Amerykankom Kristinie Kates i Elizabeth Devivo, które Polka wyprzedziła o ponad 2 sekundy.
Pół godziny póżniej zawodniczka AZS-UWM Olsztyn pobiegła na 200m i czasem 28:53 zajęła 4 miejsce tracąc do trzeciej na mecie tylko dwie setne sekundy; wygrała Amerykanka Josette Pierre-Louis (26.35).

Wynikami tymi Zofia Więciorkowska ustanowiła nowe halowe rekordy Polski weteranów na 400m i 200m. Jest to jej kolejny już 15 i 16 rekord Polski weteranów ustanowiony w ciągu ostatnich 3 lat startów w hali i na stadionie.