1 / 0

4 miejsce sztafety w trzecim dniu 12. HMŚ w Walencji

W ostatnim dniu 12. Halowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Walencji dwie polskie sztafety 4x400m wzięły udział w biegach finałowych, mężczyźni zajęli czwartą lokatę, a panie uplasowały się na szóstej pozycji.

W klasyfikacji punktowej Mistrzostw Polska zdobyła 28 punktów, zajmując 8 miejsce.

W porannej sesji nie odbyły się biegi eliminacyjne kobiet w sztafecie, po wycofaniu się zespołu Jamajki pozostałe 6 teamów stanie od razu do walki o medale.
Mężczyźni biegali w dwóch seriach eliminacyjnych. W pierwszej – bardzo zaciętą walkę o awans do finału stoczyli Amerykanie (3:08.07), Rosjanie (3:08.17) i Brytyjczycy (3:08.21), których losy zależały od wyników drugiego z biegów. Zawodnicy z Bahamów zgubili pałeczkę, osiągając zaledwie 3:11.77. W drugim biegu kłopoty z pałeczką mieli Australijczycy, którzy nie liczyli się w walce o awans (3:12.69). Piotr Kędzia oddał pałeczkę na trzeciej pozycji, a biegnący na drugiej zmianie Piotr Klimczak wyprowadził naszą sztafetę na pierwszą pozycję. Grzegorz Zajączkowski utrzymał prowadzenie, a nieco oszczędzający się Wojciech Chybiński na ostatnich metrach uległ zawodnikowi z Dominikany o 4 setne, nie pozwalając się wyprzedzić Jamajczykowi, który uzyskał ten sam czas (3:09.81). Hiszpanie przegrali to tych teamów o 12 setnych nie kwalifikując się do finałów.
Międzyczasy Polaków (i lokaty na zmianach):
Piotr Kędzia 48.07 (3) - Piotr Klimczak 46.49 (1) - Grzegorz Zajączkowski 47.81 (1) - Wojciech Chybiński 47.44 (5).

W biegu finałowym pań Rosjanki prowadziły od startu do mety, mimo że na dwóch ostatnich zmianach wystawiły Olesję Zykinę i Natalię Nazarową, które dwie godziny wcześniej walczyły o złoto w biegu indywidualnym. Na pierwszej zmianie Agnieszka Karpiesiuk ukończyła dystans jako czwarta, dwa metry przed Czeszką. Ewelina Sętowska-Dryk nie trenująca z powodu kontuzji przez kilka dni przed Mistrzostwami została wyprzedzona przez czeską wieloboistkę, Denisę Szcerbową, oddając pałeczkę o sekundę przed Rumunką. Jolanta Wójcik minimalnie nadrobiła nad Rumunką na swojej zmianie, ale najlepszą zawodniczkę tego zespołu, Angelę Morosanu, wstawiono na czwarty odcinek. Bożena Łukasik, mimo że była najszybsza w naszej drużynie nie była w stanie obronić piątej pozycji.
1. Rosja 3:28.17;
2. Białoruś 3:28.90
3. USA 3:29.30
4. Czechy 3:34.53
5. Rumunia 3:36.79
6. Polska 3:36.97
Agnieszka Karpiesiuk 54.25 (4) - Ewelina Sętowska-Dryk 54.16 (6) - Jolanta Wójcik 54.57 (5) - Bożena Łukasik 53.99 (6)

W ostatniej konkurencji Mistrzostw, sztafecie 4x400m, faworyci ze Stanów Zjednoczonych objęli prowadzenie po pierwszej zmianie i niezagrożeni po raz siódmy triumfowali w tej konkurencji. Jamajczycy stoczyli zaciętą walkę o srebro z zespołem z Dominikany, który pokonali zaledwie o 8 setnych. W naszym zespole Piotr Kędzia oddał pałeczkę jako czwarty, niemal równocześnie z Blackwoodem z Jamajki. Piotr Klimczak utrzymał tę pozycję oddalając się od Jamajczyka prawie na dwa metry. Biegnący na trzeciej zmianie Rosjanin Dyldin został przypadkowo zaczepiony nogą przez znajdującego się za nim zawodnika z Dominikany. Wojciech Chybiński ukończył dystans jako czwarty ze stratą dwóch metrów do Jamajczyka. Na ostatniej zmianie Grzegorz Sobiński nieco stracił do Brytyjczyka Tobina, ale Polacy okazali się najlepszymi z drużyn europejskich plasując się na czwartej pozycji (Rosjanie nie złożyli protestu ...).
1. USA 3:06.79
2. Jamajka 3:07.69
3. Dominikana 3:07.77
4. Polska 3:08.76
5. W. Brytania 3:09.21
6. Rosja 3:15.38
Piotr Kędzia 47.63 (4) -  Piotr Klimczak 46.73 (4) - Wojciech Chybiński 47.51 (3) - Grzegorz Sobiński 46.89 (5)

W klasyfikacji medalowej triumfowały Stany Zjednoczone (5 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe medale) przed Rosją (5-4-3) i Etiopią (3-1-2). Polacy z dorobkiem 2 brązowych medali uplasowali się na 24 pozycji. Żadnego medalu nie zdobyły m.in.: Niemcy, Francja i Włochy. Medalami podzielili się reprezentanci 36 państw, co jest rekordem Mistrzostw (dotychczas najwięcej w 1995 r. – 34 państwa).

W klasyfikacji punktowej za 8 miejsc finałowych, wygrali Rosjanie – 129 pkt., przed USA (118) i Wielką Brytanią (52). Polacy z 28 punktami zajęli 8 lokatę. Punkty zdobyli reprezentanci 50 państw (dotychczas najwięcej – 59 państw w 1997 r.).

W Mistrzostwach wzięli udział zawodnicy ze 157 państw.

Ostatnim akordem Mistrzostw była dekoracja sztafet, która odbyła się podczas pożegnalnej kolacji, zorganizowanej w Muzeum Nauki im. księcia Filipa. Zawodnicy mieli okazję obejrzeć z bliska Miasto Sztuki i Nauki, „dzielnicę przyszłości” zaprojektowaną przez "syna tej Ziemi", Santiago Calatravę.