Menu
1 / 2
Aktualności /

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy Rzym 2024

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy Rzym 2024
Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy Rzym 2024 Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy Rzym 2024

Blisko dziewięćdziesiątka zawodników znajduje się w składzie lekkoatletycznej reprezentacji Polski na rozpoczynające się 7 czerwca w Rzymie mistrzostwa Europy. – Tak naprawdę to nie jest jeszcze ostateczna lista zawodników, czekamy na relokacje w wyniku których kilka osób ma szansę znaleźć się w reprezentacji na Rzym – tłumaczy dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Polski Związek Lekkiej Atletyki wysyła do Rzymu jedną z największych reprezentacji w 90-letniej historii lekkoatletycznych mistrzostw Starego Kontynentu. Publikowany dziś skład nie jest jednak ostateczny. Do grona reprezentantów mogą zostać dołączeni jeszcze kolejni sportowcy.

– System zgłoszeń zamyka się w czwartek. Jest kilka osób, które chcemy do Rzymu wysłać, ale w tej chwili formalnie nie możemy ich zgłosić. Oni nie mają minimów, ale są na granicy kwalifikacji z rankingu European Athletics. Monitorujemy to na bieżąco. Będziemy zatem czekać na ostateczne listy oraz zaproszenia z federacji europejskiej. Może być tak, że jeszcze kilku zawodników dołączy do składu reprezentacji. Wśród nich jest na przykład wieloboistka Paulina Ligarska – tłumaczy dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki. 

W reprezentacji Polski, której generalnym sponsorem jest Grupa ORLEN, nie zabraknie obrońców mistrzowskich tytułów sprzed dwóch lat z Monachium. Do stolicy Włoch polecą będąca w świetnej dyspozycji płotkarka Pia Skrzyszowska, biegaczka Aleksandra Lisowska (w Rzymie wystartuje w półmaratonie) oraz młociarz Wojciech Nowicki.

– Jestem po trudnych treningach, ale powoli łapię taką moc rzutową. Z trenerką pracujemy teraz nad techniką. Chcemy w Rzymie pokazać się z jak najlepszej strony i walczyć o najwyższe cele – mówi Nowicki, mistrz olimpijski z Tokio.

W dotychczas rozegranych edycjach lekkoatletycznych mistrzostw Europy reprezentacja Polski zdobyła 180 medali, w tym 57 złotych. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1934 roku w Turynie. Medale zdobyli wówczas Janusz Kusociński w biegu na 5000 metrów oraz Jerzy Pławczyk w dziesięcioboju. Rzym był z kolei gospodarzem mistrzostw dokładnie 50 lat temu. W 1974 roku biało-czerwoni zdobyli 10 medali, a na najwyższym stopniu podium stanęli dwukrotnie Irena Szewińska (wygrała 100 i 200 metrów) oraz dziesięcioboista Ryszard Skowronek i specjalista od biegu na 3000 metrów z przeszkodami Bronisław Malinowski.

Mistrzostwa Europy w Rzymie rozpoczną się 7 czerwca i potrwają sześć dni. Transmisje z zawodów będzie można śledzić na antenie Telewizji Polskiej.

Pełny skład reprezentacji przedstawiamy w załączniku.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk, Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej