Menu
1 / 0
Aktualności /

Mistrzostwa Polski U20 w Lublinie: o medale i minima na mistrzostwa Europy juniorów

Mistrzostwa Polski U20 w Lublinie: o medale i minima na mistrzostwa Europy juniorów

Ponad 600 zawodników zgłoszono do planowanych na przyszły tydzień 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 w Lublinie. – Chcę powalczyć o jak najwyższe miejsce, szczególnie, że startuję u siebie – zapowiada zawodnik miejscowego AZS-u, ambasador mistrzostw oraz lider krajowych tabel w biegu na 800 metrów Bartosz Kitliński.

Przeszło 600 zawodników z ponad 200 klubów z całej Polski przyjedzie w tym tygodniu do Lublina. Stawką będą nie tylko medale, ale także walka o minima na zbliżające się mistrzostwa Europy juniorów w Jerozolimie. Wskaźnik – na dystansie 800 metrów – ma już Bartosz Kitliński. Zawodnik AZS-u UMCS Lublin uzyskał w tym sezonie czas 1:47.25. Na swoim domowym stadionie powalczy o potwierdzenie dominacji w kraju w biegu na 800 metrów, ale o medal chce postarać się także na dystansie 1500 metrów.

Mistrzostwa Polski traktuję poważnie i chce powalczyć o jak najwyższe miejsce. Szczególnie, że to będzie u siebie, można powiedzieć w swoim domu rodzinnym. Stadion jest bardzo szybki, czuć od tartanu, że on oddaje – mówi w przededniu rozpoczęcia rywalizacji Kitliński.

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w sprincie na 100 metrów. Do mistrzostw Europy Polska może zgłosić w tej konkurencji trójkę zawodników, a minimum uzyskała już szóstka zawodników. Liderem tabel jest oczywiście Marek Zakrzewski, ale wysoki poziom rywali gwarantuje duże emocje podczas wtorkowych finałów biegu na 100 metrów.

Poziom wielu zawodników jest naprawdę wysoki, a w kilku konkurencjach sprawa powołania do kadry na mistrzostwa Europy rozstrzygnie się właśnie w Lublinie. Mam na myśli nie tylko sprint chłopców, ale też biegi pań na 800 i 1500 metrów, gdzie wskaźniki uzyskały po cztery zawodniczki – mówi prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Urszula Jaros. 

Gwiazdą konkurencji technicznych będzie Zuzanna Maślana, która kilka raz w tym sezonie poprawiała rekord Polski juniorek w pchnięciu kulą doprowadzając go do poziomu 17.25. 

Zuzanna robi stałe postępy i z pewnością w tym sezonie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jej wynik z Bańskiej Bystrzycy, 17.25, to drugi rezultat w europejskich tabelach. Myślę, że w Lublinie też będzie pchała daleko, a na mistrzostwach Europy w Jerozolimie powalczy o kolejny medal wielkiej imprezy. Przypomnę, że przed rokiem zdobyła już brąz mistrzostw świata juniorów – mówi trener główny bloku rzutów w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, a przed laty czołowy krajowy kulomiot, Przemysław Zabawski. Generalnym sponsorem PZLA jest Grupa Orlen.

Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży 2023.

Z tego powodu cieszymy się jeszcze bardziej, że w tym czasie nie zabraknie energii młodych lekkoatletów na lubelskim stadionie podczas 77. PZLA Mistrzostw Polski U20 – mówi koordynator mistrzostw Paweł Danielczuk z KŚ AZS w Lublinie.

77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 odbędą się w Lublinie pomiędzy 18 a 20 lipca. Wstęp na stadion będzie bezpłatny.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej