Menu
1 / 0
Aktualności /

Mistrzostwa Europy w biegach ulicznych od roku 2025

Mistrzostwa Europy w biegach ulicznych od roku 2025

Wiosną 2025 roku w europejskim kalendarzu lekkoatletycznym zadebiutuje nowe wydarzenie – mistrzostwa Europy w biegach ulicznych. Taką decyzję podjęła obradujące w miniony weekend w Belgradzie władze European Athletics.

W programie zawodów mają znaleźć się bieg na 10 kilometrów, półmaraton oraz maraton. Impreza potrwa dwa dni. Gospodarza inauguracyjnej edycji mistrzostw – planowanej na kwiecień 2025 roku – poznamy jeszcze w tym roku. Plan European Athletics przewiduje organizację imprezy co dwa lata. W związku z tym długofalowo nastąpią także zmiany w programie głównych mistrzostw Europy. Podczas przyszłorocznego czempionatu w Rzymie rozegrany zostanie półmaraton, a w 2026 w Birmingham maraton. Począwszy od 2027 roku dystanse te nie będą już wchodzić do programu sztandarowej imprezy European Athletics, a zostaną całkowicie wydzielone do nowopowstałych mistrzostw w biegach ulicznych.

Na przełomie września i października bieżącego roku w Rydze odbędzie się pierwsza edycja mistrzostw świata w biegach ulicznych. Zawody organizowane pod egidą World Athletics mają w programie półmaraton, bieg na 5 kilometrów oraz wyścig uliczny na dystansie mili.

Maciej Jałoszyński 

Powrót do listy

Więcej