Menu
1 / 0
Aktualności /

W sobotę w Dudincach mistrzostwa Polski w chodzie na 35 km

W sobotę w Dudincach mistrzostwa Polski w chodzie na 35 km

W sobotę jedenaścioro zawodników wystartuje w drugiej edycji mistrzostw Polski w chodzie sportowym na 35 kilometrów. – Start w Dudincach to nie tylko rywalizacja o medale, ale także ważny start w kontekście przygotowań do głównych imprez sezonu – przyznaje trener kadry chodziarzy Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski w tej specjalności.

Na starcie mistrzostw Polski nie zabraknie gwiazd krajowej lekkoatletyki. Do zawodów zgłosiła się Katarzyna Zdziebło, która w roku 2022 była niekwestionowaną liderką żeńskiej kadry chodziarek. Podczas mistrzostw świata w Eugene zdobyła srebrne medale w rywalizacji na 20 i 35 kilometrów, a w kolejnym miesiącu została wicemistrzynią Europy w Monachium. Jej najważniejszą rywalką będzie Olga Chojecka, lepiej znana pod panieńskim nazwiskiem Niedziałek, która w zeszłym roku finiszowała na czołowych lokatach podczas mistrzostw świata i Europy. W rywalizacji mężczyzn ciekawie zapowiada się pojedynek rutynowanego Dawida Tomali, mistrza olimpijskiego z Tokio, z reprezentantem młodego pokolenia chodziarzy Łukaszem Niedziałkiem.

– Łukasz oraz Olga dobrze przepracowali ostatnie tygodnie podczas zgrupowania w Republice Południowej Afryce. Myślę, że są w stanie uzyskać podczas mistrzostw Polski naprawdę wartościowe rezultaty i powalczyć o złote medale. Olga powinna poprawić nawet rekord życiowy, a debiutujący na tym dystansie Łukasz postarać się o kwalifikację do Budapesztu – mówi szkoleniowiec kadry naszych chodziarzy Robert Korzeniowski .

Start w Dudincach to dla chodziarzy ważny przystanek w drodze do głównych imprez sezonu letniego.

– Dla zawodników mistrzostwa Polski to także możliwość sprawdzenia jak przebiegły dotychczasowego przygotowania. Przed nimi jeszcze dwa duże wyzwania sezonu letniego, czyli drużynowe mistrzostwa Europy w Podiebradach i sierpniowe mistrzostwa świata w Budapeszcie. Jest więc do czego się przygotowywać. Mam nadzieję, że wszyscy biało-czerwoni, którzy wystartują na wspomnianych imprezach zaprezentują się na medal – przyznaje Korzeniowski.

Organizowane pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którego generalnym sponsorem jest PKN ORLEN, mistrzostwa kraju w chodzie sportowym na dystansie 35 kilometrów zostaną rozegrane w Dudincach na Słowacji podczas prestiżowego mityngu chodziarskiego Dudinská Päťdesiatka zaliczanego do cyklu World Athletics Race Walking Tour Gold. Tytułów mistrzowskich, wywalczonych przed rokiem w Opolu, bronić będą Katarzyna Zdziebło i Artur Brzozowski.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Tomasz Kasjaniuk 

Powrót do listy

Więcej