1 / 2

Poznań: rekord życiowy Kingi Gackiej w I dniu mistrzostw Polski U23

Poznań: rekord życiowy Kingi Gackiej w I dniu mistrzostw Polski U23 Poznań: rekord życiowy Kingi Gackiej w I dniu mistrzostw Polski U23

W pierwszym dniu rozgrywanych w Poznaniu 39. PZLA Mistrzostw Polski U23 zaimponowała Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz), która wygrała biegu na 400 metrów poprawiając czasem 52.33 rekord życiowy.

Bieg na 100 metrów kobiet

Pewne zwycięstwo uzyskała Magdalena Stefanowicz, która jeszcze przed tygodniem startowała w Eugene w reprezentacyjnej sztafecie. Zawodniczka klubu AZS-AWF Katowice zwyciężyła w deszczowym finale uzyskując na poznańskim Golęcinie 11.51 (wiatr -2,2 m/s). Drugie miejsce zajęła Nikola Horowska (11.69), trzecia była Izabela Jastrząb (11.82). Obrończyni tytułu, Adrianna Gąsior, w finale była czwarta.

Bieg na 100 metrów

Dużo emocji przyniósł pojedynek sprinterów w finale „setki”. Na metę niemal równocześnie wpadli Łukasz Żok i Albert Komański. Po dokładnej analizie okazało się, że minimalnie szybszy był ten pierwszy – 10.53. Srebrny medalista uzyskał 10.54. Brązowy medal wywalczył Patryk Wykrota (10.58).

Bieg na 400 metrów kobiet

Złoty medal zdobyła podpora naszej reprezentacyjnej sztafety, czyli Kinga Gacka. Mimo deszczu zawodniczka z Bydgoszczy mistrzostwo Polski do lat 23 okrasiła rekordem życiowym – 52.33. Druga na mecie zameldowała się Aleksandra Formella (53.04), a brązowy medal wywalczyła Wiktoria Drozd (53.39).

Bieg na 400 metrów mężczyzn

Do ostatnich metrów pozycji lidera bronił Jan Wawrzkowicz. Zawodnik AZS-u Poznań, trenujący lekkoatletykę dopiero do dwóch lat, zwyciężył z czasem 46.75. Drugi na mecie był Daniel Sołtysiak (46.90), trzeci Patryk Grzegorzewicz (46.96).

Bieg na 800 metrów kobiet

Chociaż pierwsze okrążenie Klaudia Kazimierska kończyła z tyłu stawki to na mecie była pierwsza. Po pojedynku na ok. 150 metrów przed metą włocławianka wysunęła się na prowadzenie, którego nie oddała. Złoto zdobyła z czasem 2:07.35. Druga była Agnieszka Dybka (2:07.92), trzecia Milena Korbut (2:08.67).

Bieg na 800 metrów mężczyzn

Po imponującym finiszu zwycięstwo, z czasem 1:48.93, odniósł Filip Ostrowski. Za jego plecami finiszowali Maciej Wyderka (1:49.67) oraz Jakub Augustyniak (1:50.71).

Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet

W bardzo wyrównanym finale najlepsza była Monika Kiepura. Zawodniczka z Krakowa wygrała z czasem 13.46. Walkę o srebrny medal wygrała Weronika Nagięć, która uzyskała 13.51 i zaledwie o 0.01 sekundy wyprzedziła Marikę Majewską.

Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn

Nie zawiódł faworyt. W chłodne popołudnie najlepszym płotkarzem do lat 23 został Jakub Szymański. Podopieczny Bernarda Wernera z SKLA Sopot odniósł pewne zwycięstwo z czasem 13.79. Drugi był Olgierd Michniewski (14.23), trzeci Oskar Łucki (14.73).

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami kobiet

Trzy zawodniczki zbudowały sobie bardzo dużą przewagę nad pozostałymi rywalkami. Z rekordem życiowym 10:01.74,.po ataku na ostatnich metrach, zwyciężyła Natalia Bielak. Drugie miejsce zajęła Julia Koralewska (10:02.11), a jako trzecia metę minęła Agnieszka Chorzępa (10:06.02).

Bieg na 3000 metrów z przeszkodami mężczyzn

Dużą przewagę wypracował sobie Adam Kołodziej, który zdobył złoty medal z czasem 8:49.36. Drugie miejsce wywalczył Mikołaj Czeronek (8:57.89). Jako trzeci metę minął Szymon Skalski, który o ponad pół minuty poprawił rekord życiowy czasem 8:58.08.

Trójskok kobiet

Zuzanna Sztachańska przed rokiem była w mistrzostwach Polski U23 druga. W tym sezonie to miejsce zajmowała do szóstej serii. W niej popisała się próbą na 12.83 i mogła cieszyć się ze złota. Liderka konkursu od pierwszej kolejki, czyli Sara Kordek zdobyła ostatecznie srebro z wynikiem 12.79. Brąz dla Sandry Sikorskiej (12.67).

Trójskok mężczyzn

Od pierwszej kolejki na prowadzeniu był Dawid Krzemiński. Zawodnik Optimy Radom złoto przypieczętował próbą na 15.39. Drugie miejsce zajął Kacper Rudnik – wynik 15.12 uzyskany w szóstej serii pozwolił mu awansować z trzeciej pozycji. Brąz zdobył Wojciech Galik (14.80).

Skok wzwyż mężczyzn

Po zaliczeniu 2.12, pewny złota, Mateusz Kołodziejski zrezygnował w dalszych skoków. Drugie miejsce w rozgrywanym w chłodzie i deszczu konkursie zajął obrońca tytułu – Marcin Jachym (2.08). Brązowy medal wywalczył, skacząc 2.04, Jakub Pająk.

Skok o tyczce kobiet

Złoty medal, drugi w karierze, mistrzostw Polski U23 zdobyła Anna Łyko. Wrocławianka po zaliczeniu 3.70 i 3.80 – w obliczu deszczu oraz faktu niezaliczenia przez rywalki 3.80 – zrezygnowała z kolejnych skoków. Srebro zdobyła Maja Szymanek, a brąz Dominika Brykała – obie panie pokonały 3.70.

Pchniecie kulą kobiet

Ewa Różańska w pierwszych próbach uzyskała 14.56 oraz 14.58 i zapewniła sobie złoty medal. W szóstej kolejce Weronika Muszyńska poprawiając rekord życiowy na 14.05 przesunęła się z trzeciego na drugie miejsce i zdobyła srebro. Brązowy krążek zdobyła Wiktoria Łuczak (13.13).

Pchnięcie kulą mężczyzn

Wojciech Marok, przed rokiem w Suwałkach trzeci, zdobył w Poznaniu złoty medal. Podopieczny Macieja Bukowieckiego z klubu MKL Jurand Szczytno był w sobotę zdecydowanie najlepszy. Jako jedyny przekroczył 18 metrów pchając w najdalszej próbie 18.35. Drugie miejsce zajął Piotr Goździewicz (17.69), trzeci był Oskar Kokoszewski (17.21).

Rzut oszczepem kobiet

Najlepsza była Małgorzata Maślak (47.13), która w deszczowym konkursie pokonała Angelikę Antoniak (46.77) i Natalię Mądrzejewską (46.32).

Rzut oszczepem mężczyzn

Kwestie złotego medalu już w pierwszej kolejce rozstrzygnął na swoją korzyć Dawid Wegner. Zawodnik Startu Nakło uzyskał wówczas 74.02. Wicemistrzem kraju został klubowy kolega złotego medalisty i jednocześnie lider krajowych tabel – Eryk Kołodziejczak (71.79). Brązowy medal wywalczył Marek Mucha – 65.06.

Rzut młotem mężczyzn

Rekord życiowy 72.45 ustanowił Dawid Piłat. 20-letni młociarz z Mielca tym wynikiem zapewnił sobie złoty medal i tytuł mistrza Polski U23.  Po dwóch niemierzonych próbach w trzeciej wicelider krajowych tabel Tomasz Ratajczyk osiągnął 67.88 i ostatecznie zdobył srebro (poprawiając się na 68.53). Brązowy medal wywalczył Adam Ziółkowski – 66.91

Pełne wyniki: Poznań

Poznań, Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk