Menu
1 / 0
Aktualności /

Budapeszt i Birmingham kandydatami do organizacji ME 2026

Budapeszt i Birmingham kandydatami do organizacji ME 2026

Budapeszt oraz Birmingham są oficjalnymi kandydatami do organizacji mistrzostw Europy w roku 2026. Lekkoatletyka nie będzie za cztery lata częścią multidyscyplinarnego czempionatu.

Władze European Athletics odwiedziły niedawno oba miasta chcące organizować mistrzostwa kontynentu. W obu w roku 2026 będą dostępne nowoczesne stadiony – w Birmingham obiekt przeszedł niedawno modernizację w związku z organizacją igrzysk Wspólnoty Narodów, a stolica Węgier szykuje stadion na przyszłoroczną edycję mistrzostw świata.

–  Mamy dwóch doskonałych kandydatów, którzy posiadają doświadczenie w organizacji dużych imprez lekkoatletycznych – mówi, cytowany przez stronę federacji, prezydent EA Dobromir Karamarinov.

Zawody lekkoatletyczne w 2026 nie będą częścią multidyscyplinarnych mistrzostw, czyli takich jakie odbyły się w 2018 i jakie będziemy śledzić w sierpniu tego roku.

European Athletics zdecydowało się nie uczestniczyć w 2026 roku we wspólnej edycji mistrzostw. Odzyskamy naszą niezależność, ale postaramy się skoordynować harmonogram z innymi dyscyplinami – poinformował wiceprezydent europejskiej centrali lekkoatletycznej Francuz Jean Gracia.

Birmingham nigdy nie było gospodarzem letnich mistrzostw Europy seniorów. W 1987 roku gościło czempionat juniorów. Stolica Węgier – Budapeszt – gościł mistrzostwa kontynentu w 1966 oraz 1998 roku. W przyszłym sezonie będzie gospodarzem mistrzostw świata. Organizatora Mistrzostw Europy 2026 poznamy w listopadzie bieżącego roku.

Najbliższe mistrzostwa Europy odbędą się w sierpniu w Monachium. W 2024 roku zawody zorganizuje Rzym, a w 2028 areną czempionatu będzie Stadion Śląski.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej