Menu
1 / 2
Aktualności /

Sulejówek: Zdziebło i Niedziałek szybciej od minimów na ME i MŚ

Sulejówek: Zdziebło i Niedziałek szybciej od minimów na ME i MŚ
Sulejówek: Zdziebło i Niedziałek szybciej od minimów na ME i MŚ Sulejówek: Zdziebło i Niedziałek szybciej od minimów na ME i MŚ

Podczas rozegranych w Sulejówku mistrzostw Polski w chodzie sportowym na 20 kilometrów Katarzyna Zdziebło (Stal Mielec) i Olga Niedziałek (WLKS Nowe Iganie) uzyskały czasy lepsze od wskaźników PZLA na letnie mistrzostwa świata i Europy. Wśród mężczyzn triumfował mistrz olimpijski z Tokio Dawid Tomala (AZS Politechniki Opolskiej).

Zdziebło przez wiele kilometrów pętli poprowadzonej ulicą Paderewskiego w Sulejówku szła wspólnie z Niedziałek. Później liderka zdecydowanie „odskoczyła” od rywalki. Padały głosy, że Mielczanka może zaatakować wynoszący 1:28:58 rekord Polski, ale ostatecznie pokonała trasę nieco wolniej. Mając bezpieczną, kilkunastosekundową przewagę nad rywalką Zdziebło ostatecznie finiszowała z czasem 1:30:11 i obroniła miano najlepszej polskiej chodziarki na dystansie 20 kilometrów. Niespełna pół minuty później na metę zlokalizowaną przy sulejowskim zespole szkół dotarła Olga Niedziałek. Wynik 1:30:34 zapewnił srebrnej medalistce prawo startu w lipcowych mistrzostwach świata i sierpniowych Europy. To też szósty najlepszy wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Brązowy medal zdobyła Agnieszka Ellward – 1:37:08.

W rywalizacji mężczyzn początkowo ton nadawał Rafał Augustyn, który przewodził kilkuosobowej grupie zawodników, w której nie mogło zabraknąć mistrza olimpijskiego z Tokio Dawida Tomali. Panowie długo szli w zwartej ekipie. Dopiero w drugiej części dystansu od stawki oderwali się Tomala i Artur Brzozowski. Na kolejnych pomiarach czasu liderem był Brzozowski, idący dosłownie o pół kroku przed Tomalą. Zmiany przyniósł ostatni kilometr. Tomala, dla którego występ w Sulejówku był pierwszym startem od czasu gdy w Sapporo wygrał olimpijską rywalizację na 50 kilometrów, zdecydowanie przyspieszył i zdystansował rywala o kilka sekund. Wygrał z czasem 1:25:16. Drugi na mecie Brzozowski uzyskał 1:25:27. Brązowy medal zdobył Rafał Augustyn – 1:25:52.

Były pewne uwagi co do trasy, ale zawody przeprowadzono naprawdę na znakomitym poziomie. Świetna atmosfera, a dziewczyny pokazały, że można tutaj uzyskać dobre rezultaty. Mam nadzieję, że Sulejówek na stałe zagości na chodziarskiej mapie Polski. Takie zawody są potrzebne, są świetną promocją chodu – mówił koordynujący konkurencje chodziarskie w Polskim Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Augustyn.

Zawody w Sulejówku były zaliczane do cyklu World Athletics Race Walking Tour. Przy okazji mistrzostw na 20 kilometrów rozegrano też liczne konkurencje towarzyszące, m.in. mistrzostwa Polski masters na 10 kilometrów.

Wydarzenie ściągnęło do Sulejówka liczne grono lekkoatletyczne – w ceremonii otwarcia zawodów uczestniczyła, jak zauważył burmistrz miasta Arkadiusz Śliwa, trójka zawodników, którzy w sumie zdobyli siedem złotych medali olimpijskich (Tomasz Majewski, Dawid Tomala, Robert Korzeniowski).

Za trzy tygodnie kolejna okazja do śledzenia zmagań chodziarzy. 14 maja w Opolu odbędzie się inauguracyjna edycja mistrzostw Polski w chodzie na 35 kilometrów.

Pełne wyniki: Sulejówek

Sulejówek, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk

Powrót do listy

Więcej