Menu
1 / 0
Aktualności /

World Athletics wyklucza Białoruś i zawodników ANA

World Athletics wyklucza Białoruś i zawodników ANA

World Athletics wykluczyła zawodników i oficjeli reprezentacji Białorusi oraz neutralnych rosyjskich zawodników ANA ze wszystkich imprez organizowanych pod swoją egidą.

Sankcje obejmą już drużynowe mistrzostwa świata w chodzie, rozpoczynające się w najbliższy piątek. World Athletics poinformowało, że anulowane zostaną także wszystkie akredytacje dla Białorusinów i Rosjan na nadchodzące halowe mistrzostwa świata, które od 18 do 20 marca odbywać się mają w Belgradzie.

Sankcje nakładane na te państwa przez kraje i federacje na całym świecie wydają się być jedynym sposobem na zastopowanie obecnych zamiarów i przywrócenie pokoju. Sankcje nakładane są we wszystkich sektorach. Sport nie może być wyjątkiem – powiedział cytowany w oficjalnym komunikacie prasowym World Athletics prezydent tej organizacji Lord Sebastian Coe. 

Światowa federacja wykluczyła też udział przedstawicieli Białorusi i Rosji w letnich mistrzostwach globu w Oregonie (USA).

Solidaryzujemy się ze sportowcami i naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, którzy stoją w obliczu znacznie większych wyzwań niż tylko zakłócenia w treningu i rywalizacji, ale obawiają się o życie swoje i bliskich – przyznał Renaud Lavillenie, który przed ośmiu laty w Ukrainie, w Doniecku, poprawił rekord świata w skoku o tyczce

Podczas najbliższego posiedzenia Rady World Athletics, zaplanowanego na 9 i 10 marca, może zostać podjęta decyzja o zawieszeniu w prawach członkowskich WA federacji białoruskiej. Wszechrosyjski związek – z powodu afery dopingowej – jest zawieszony od 2015 roku.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej