1 / 0

Udany start polskich maratończyków w Walencji

Bardzo dobrze spisali się polscy długodystansowcy podczas niedzielnego maratonu w Walencji. W rywalizacji kobiet Katarzyna Jankowska (Podlasie Białystok) zaliczyła najlepszy debiut w historii polskiej lekkoatletyki, a wśród panów Krystian Zalewski (Barnim Goleniów) z rekordem życiowym przesunął się na siódme miejsce all-time.

Metę zlokalizowaną na terenie Ciudad de las Artes y las Ciencias Jankowska minęła jako piętnasta zawodniczka w stawce. Uzyskała czas 2:27:07. Debiutantka na dystansie maratońskim wskoczyła tym samym na wysokie ósme miejsce w polskich tabelach historycznych. Wynik zawodniczki Podlasia Białystok jest też lepszy od wskaźników PZLA na przyszłoroczne mistrzostwa świata (Oregon) oraz Europy (Monachium). Nieco ponad dwie minuty za Jankowską finiszowała doświadczona Iwona Bernardelli. Druga z Polek osiągnęła czas 2:29:34. Maraton w Walencji (World Athletics Label Road Races – Elite Platinum) wygrała Nancy Jelagat – 2:19:31.

W gronie panów Krystian Zalewski zajął 25. miejsce. Z czasem 2:10:14 podopieczny Jacka Kostrzeby przesunął się na siódmą lokatę w polskich tabelach historycznych. 28. pozycję zajął Kamil Jastrzębski, który wynikiem 2:11:08 poprawił rekord życiowy. Obaj polscy biegacze uzyskali rezultaty lepsze od wskaźników PZLA na przyszłoroczne imprezy mistrzowskie w USA oraz Niemczech. Zwyciężył Lawrence Cherono – 2:05:12.

Maciej Jałoszyński / foto (ilustracyjne): Marek Biczyk