Menu
1 / 0
Aktualności /

ORLEN Złote Kolce 2021 dla Anity Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego

ORLEN Złote Kolce 2021 dla Anity Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego

Mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem Anita Włodarczyk oraz Wojciech Nowicki odebrali w piątkowy wieczór w Reducie Banku Polskiego w Warszawie Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce przyznawane od 1970 roku przez Przegląd Sportowy oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Anita Włodarczyk w sezonie 2021 wróciła do rywalizacji po blisko dwuletniej absencji wynikającej z kontuzji. Już w pierwszym starcie sezonu – na początku maja – rzuciła ponad 70 metrów. Później zajęła drugie miejsce w pucharze Europy w rzutach w Splicie, a na czerwcowych mistrzostwach Polski sięgnęła po srebro. Wszystko było jednak podporządkowane igrzyskom. W Tokio dwukrotna mistrzyni olimpijska nie zawiodła. Pewnie wygrała najpierw kwalifikacji, a w finale posłała młot na 78.48 i sięgnęła po trzeci olimpijski triumf w karierze. Sezon przypieczętowała zdobyciem dziesiątej w karierze statuetki Złotych Kolców – Włodarczyk jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w ponad 50-letniej historii rankingu. Druga w tegorocznych Złotych Kolcach była Maria Andrejczyk, trzecia Malwina Kopron, a czwarta Justyna Święty-Ersetic.

Statuetkę w kategorii mężczyzn – drugi rok z rzędu i trzeci raz w karierze – odebrał Wojciech Nowicki. W zakończonym sezonie legitymował się trzecim wynikiem na świecie i drugim w Europie – 82.52. W piętnastu tegorocznych startach nie zajął miejsca słabszego niż drugie. Na początku sierpnia osiągnął największy sukces w karierze. Na stadionie w Tokio zdobył złoty medal olimpijski. Drugie miejsce w tegorocznych Orlen Złotych Kolcach zajął mistrz chodu na 50 kilometrów Dawid Tomala, trzeci był Paweł Fajdek, czwarty Patryk Dobek, a piąty Kajetan Duszyński z łódzkiego AZS-u.

Odkryciem roku uznano Kornelię Lesiewicz. Urodzona w 2003 roku sprinterka klubu AZS-AWF Gorzów Wielkopolski w hali biła rekord Polski do lat 20 w biegu na 400 metrów, a potem przebojem wdarła się do grona Aniołków Matusińskiego. W Toruniu zdobyła medal halowych mistrzostw Europy w sztafecie, a latem sięgnęła po mistrzostwo Europy juniorek oraz wicemistrzostwo świata w tej kategorii w biegu na dystansie 400 metrów.

Statuetkę dla trenera roku odebrał Grzegorz Tomala, który w sezonie 2021 doprowadził swojego syna Dawida do tytułu mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym na 50 kilometrów.

Nagrodę dla paralekkoatlety roku wręczono Róży Kozakowskiej. Mistrzyni (rzut maczugą) i wicemistrzyni (pchnięcie kula) paraolimpijskiej z Tokio. W rzucie maczugą podczas igrzysk ustanowiła rekord świata wynikiem 28.74.

Honorowy redaktor naczelny Przeglądu Sportowej Maciej Petruczenko wręczył Pii Skrzyszowskiej specjalne wyróżnienie przyznane przez redakcję periodyku. Młoda zawodniczka z Warszawy w sezonie 2021 zaimponowała m.in. świetną postawą podczas halowych mistrzostw Europy w Toruniu oraz złotem mistrzostw Europy do lat 23 w Tallinnie.

Specjalne podziękowania odebrało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które zostało uznane mecenasem polskiej lekkoatletyki. Władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki doceniły również wszystkich sponsorów i partnerów, których wkład finansowy pozwala na rozwój polskiej lekkoatletyki. Sponsorem roku uznano Polski Koncern Naftowy ORLEN, który jest generalnym partnerem PZLA. Nagrody i podziękowania odebrali także przedstawiciele firm 4F, 4MOVE, TotalBet, Polanik, Nestle, Toyota Okęcie i Olimp Sport. Partnerem medialnym został kanał TVP Sport, który przez najbliższe osiem lat będzie pokazywał moc krajowych i międzynarodowych wydarzeń lekkoatletycznych.

Podczas uroczystej gali uhonorowano także miasta, które w 2021 roku gościły mistrzostwa Polski (Poznań, Toruń, Łódź, Włocławek, Suwałki, Lublin, Karpacz).

Imprezą roku zostały rozegrane w maju na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym – Stadionie Śląskim – drużynowe mistrzostwa Europy. Nagrodę w tej kategorii odebrał w imieniu władz województwa śląskiego – gospodarza zawodów – wicemarszałek Wojciech Kałuża.

W kategorii przyjaciel polskiej lekkoatletyki nagrodę odebrał Janusz Rozum. Statystyk, sędzia międzynarodowy oraz autor i współautor licznych publikacji poświęconych historii polskiej lekkoatletyki.

Galę w Reducie Banku Polskiego w Warszawie rozpoczęto od wręczenia Orderów Polskiej Lekkoatletyki. To najwyższe wyróżnienie ustanowione przez Polski Związek Lekkiej Atletyki w 2019 roku z okazji 100-lecia istnienia. Istotą orderu jest docenienie najwybitniejszych postaci związanych z polską lekkoatletyką. Podczas wieczornej uroczystości order wręczono mistrzom olimpijskim Szymonowi Ziółkowskiemu, Robertowi Korzeniowskiemu i Tomaszowi Majewskiemu, honorowemu prezesowi PZLA Andrzejowi Majkowskiemu, znakomitym szkoleniowcom medalistów olimpijskich Edwardowi Bugale, Krzysztofowi Kisielowi oraz Henrykowi Olszewskiemu, a także zasłużonym działaczom i sędziom Krzysztofowi Wolsztyńskiemu i Januszowi Krynickiemu.

Maciej Jałoszyński / foto: Marek Biczyk

Powrót do listy

Więcej