1 / 0

Młodzi górale rywalizowali o medale w biegach górskich na krótkim dystansie w Krynkach

W malowniczej scenerii rezerwatu Skały w Krynkach, w gminie Brody, w powiecie starachowickim, w województwie świętokrzyskim odbyły się 17. PZLA Mistrzostwa Polski U16, U18, U20 w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie. Pogoda sprzyjała organizatorom i uczestnikom.

Zawody rozpoczęły się sensacyjnie. Złoty medal w kategorii U16 zdobył 14-letni Szymon Simlat (UKL Feniks Świdwin), który tym startem zadebiutował nie tylko w biegach górskich, ale w mistrzostwach Polski w ogóle. Srebro wywalczył piąty w roku ubiegłym na krótkim dystansie Kacper Stopa (RLTL Optima Radom), a brąz – piąty w tegorocznych mistrzostwach Polski w biegach anglosaskich – Kacper Lipski (LKS Zuza Running Team Opoczno).

W damskiej kategorii U16 po srebrze w biegu alpejskim i brązie na krótkim dystansie w roku 2020 tym razem złoto zdobyła Aleksandra Strzelczyk (UKS Olimp Kozienice). Srebrny medal, po brązie w biegu anglosaskim i złocie w biegu alpejskim zdobyła Aleksandra Sobolewska (LKS Zuza Running Team Opoczno), a brązowy Karolina Tyman (UKS Diament Godów), która dotychczas zdobywała medale na trasach alpejskich – brąz w 2030 i srebro w 2021 roku.

Rywalizację w kategorii U18 zdominował Michał Lachowski, który po ubiegłorocznym złotym medalu a biegu alpejskim w kategorii U16 udowodnił, że doskonale radzi sobie na zbiegach. Jego czas 14:39 ustępował tylko zwycięzcy kategorii U20 i jest nowym rekordem trasy w kategorii U18, lepszym o 32 sekundy od poprzedniego. Srebrny medal zdobył debiutujący w biegach górskich Piotr Szal (UKS Romer Rabka Zdrój), a brązowy – Dariusz Sikora (LKB Rudnik), trzeci w tegorocznych mistrzostwach Polski na trasie alpejskiej.

W damskiej kategorii U18 za główne faworytki uchodziły Aleksandra Karolczuk (LUKS Boguszyce), dotychczas 3 medale w biegach górskich, w tym złoty, 2 tygodnie temu w biegu alpejskim i Aleksandra Sot (UKS Olimp Boguszyce), dotychczas 4 medale w biegach górskich. Karolczuk prowadziła przez większość dystansu, ale nieoczekiwanie okazało się, że to nie Sot, ale debiutująca w biegu górskim Marlena Stokłosa (MKS-MOSM Bytom) jest jej najgroźniejszą rywalką. Przez 4 okrążenia biegła tuż za rywalką i zaatakowała skutecznie na ostatnim, piątym okrążeniu zwyciężając ze znaczną przewagą. Srebrny medal zdobyła Karolczuk, a brązowy – Sot. Zwycięstwo Marleny Stokłosy jest tym bardziej godne uwagi, że ta 16-letnia zawodniczka ma w swojej metryce tylko wyniki z 2021 roku.

W kategorii U20 zwyciężył najbardziej utytułowany ze wszystkich uczestników Jakub Strzelczyk (UKS Olimp Kozienice), który medale zdobywał nie tylko w biegach górskich, ale także w przełajach i na przeszkodach. Poza tym reprezentował Polskę podczas tegorocznych mistrzostw Europy U20. Strzelczyk kontrolował sytuację przez cały czas, przyspieszył w odpowiednim momencie i zdobył złoty medal uzyskując drugi w historii czas na tej trasie. Srebrny medal zdobył Kacper Arendt (GKS Olimpia Grudziądz), poprawiając się o jedną pozycję w porównaniu z rokiem poprzednim, a brązowy – Wiktor Antosz (UKS Romer Rabka-Zdrój), złoty medalista z tegorocznych mistrzostw w biegach anglosaskich, który tym samym skompletował medale we wszystkich kolorach, gdyż w roku ubiegłym zdobył brąz na krótkim dystansie.

Szybko rozstrzygnęła się rywalizacja w kategorii kobiet U20. Zwyciężyła debiutująca w biegu górskim Marzena Rozpędzik (UKS Czapla Białe Błota), drugie miejsce zdobyła Karolina Smolarczyk (MKS Stal Nowa Dęba), zdobywając piąty medal w biegach górskich, a trzecie … wieloboistka z predyspozycjami wytrzymałościowymi Dominika Szymańska (MKL Sparta Stalowa Wola), która w biegach górskich zadebiutowała 2 lata temu, właśnie w Krynkach.