1 / 0

Rekordowe biegi Piotrowskiego i Nożyńskiego w mistrzostwach Polski

W miniony weekend, w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku, odbyła się trzecia edycja zawodów ABM Jędraszek UltraPark Weekend, w ramach których rozegrano 14. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym oraz 13. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km.

W sobotnim biegu 24-godzinnym na linii startu w Parku Wolności w Pabianicach pojawiły się tak znane i utytułowane nazwiska z czołówki polskich biegów ultra, jak wielce utytułowana Patrycja Bereznowska, Aneta Rajda, Monika Biegasiewicz, Leszek Małyszek, Przemysław Basa czy rekordzista i mistrz Polski Andrzej Piotrowski.
Wśród mężczyzn zwyciężył Andrzej Piotrowski, którego wynik 272,606 km nie tylko po raz drugi dał mu tytuł mistrza Polski w biegu 24-godzinnym, ale jest również nowym rekordem naszego kraju. Poprzedni wynoszący 267,964 km Andrzej ustanowił przed dwoma laty podczas mistrzostw świata w Albi (Francja).
Patrycja Bereznowska (242,827 km) wygrała rywalizację kobiet już po raz szósty.
Srebrne medale mistrzostw Polski zdobyli Leszek Małyszek (256,081 km) i Aneta Rajda (232,857 km) a brązowe – Jakub Śleziak (249,179 km) i Natalia Tejchma (209,296 km).

W niedzielnym biegu na dystansie 100 km do walki o obronę mistrzowskiego tytułu oraz do próby pobicia dotychczasowego rekordu Polski (6:23:34), ustanowionego w roku 1994 przez Jarosława Janickiego, przystąpił Dariusz Nożyński. Ostatecznie na linię mety przybiegł po 6 godzinach, 30 minutach i 26 sekundach (trzeci wynik w historii w Polsce), poprawiając tym samym rekord życiowy aż o 24 min! „Po drodze” Dariusz uzyskał również najlepszy w historii wynik na świecie osiągnięty na asfalcie: w ciągu sześciu godzin pokonał dystans 92,946 km.
Po srebrny medal mistrzostw Polski sięgnął Tomasz Jędrzejko (7:51:09), a po brązowy – Roman Elwart z Pucka (7:52:46).
Mistrzynią Polski w biegu na 100 km została debiutująca na tak długim dystansie Adrianna Czyżowska (8:58:36), srebro zdobyła Hanna Nejfeld (9:32:15), a brąz – Karolina Romańska (10:14:53).