1 / 0

Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejski w Międzygórzu

Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejskich odbyły się w Międzygórzu, gmina Bystrzyca Kłodzka, pow. kłodzki, podczas Biegów Śnieżnickich. Rywalizowano na trasach o różnej długości, za każdym razem z metą na szczycie Śnieżnika, 1425 m n.p.m. Seniorzy – 9,7 km + 935 m – 55 m, U20 i U18 – 6,0 km + 635 m – 55 m, U16 – 2,4 km + 235 m.

Biegi Śnieżnickie odbywają się od 1993 roku z covidową przerwą w 2020 roku i są najstarszą istniejącą imprezą w biegach górskich w Polsce.

W kategorii seniorek zwyciężyła Anna Celińska, która czasem 55:46 poprawiła o 7 sekund swój najlepszy wynik z 2013 roku, w którym to roku zdobywała brązowy medal w mistrzostwach  świata w biegach górskich na długim dystansie. Drugie miejsce zajęła Mirosława Witowska, a trzecie Dominika Wiśniewska-Ulfik. Czwarte miejsce po niemal trzyletniej przerwie w startach w biegach górskich zajęła Katarzyna Golba.

W kategorii seniorów swoją supremację na alpejskich trasach potwierdził Piotr Łobodziński, który zwyciężył w roku ubiegłym na alpejskiej trasie, a w tym roku triumfował także na krótkim dystansie. Teraz  wybiegł na szczyt Śnieżnika o 5 sekund szybciej niż podczas swojego startu w 2017 roku. Drugie miejsce zajął Dominik Tabor, który w tym roku przebojem wszedł do elity polskich biegaczy górskich, a trzecie Krzysztof Bodurka.

W kategorii U20 wśród kobiet sukcesy święciły bliźniaczki. Siostry Bieleckie zdobyły dwa medale. Patrycja – złoty, a Karolina - brązowy. Srebro zdobyła Weronika Masarska, której brat bliźniak Szymon zajął czwarte miejsce w męskiej kategorii U20.

Złoty medal w męskiej kategorii U20 zdobył debiutujący w mistrzostwach Polski w biegach górskich Paweł Gadomski. W Gryfinie, z którego pochodzi ten zawodnik od lat odbywa się bieg górski, jak wieść niesie na bardzo wymagającej trasie, ale zawodnicy z tego klubu po raz pierwszy wystartowali w mistrzostwach Polski i od razu odnieśli znaczące sukcesy – 2 złote i 2 srebrne medale. Drugie miejsce zajął Kacper Dudczak, któremu kontuzja uniemożliwiła udany start w anglosaskich mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej. Przy okazji uzyskał identyczny czas jak jego starszy brat Michał, w 2019 roku, gdy zdobywał tu jeden ze swoich trzech złotych medali w mistrzostwach Polski U20. Trzecie miejsce zajął debiutujący w mistrzostwach Polski w biegach górskich Kamil Gierula.

W kategorii U18 po dwóch brązowych medalach, tym razem złoty zdobyła Aleksandra Karolczuk. Drugie miejsce zajęła Dominika Szulc, a trzecie młodsza siostra złotej medalistki – Martyna Karolczuk.

Wśród chłopców w tej kategorii triumfował Artur Petrosjan, który powetował sobie niepowodzenie w majowych mistrzostwach Polski na anglosaskiej trasie. Drugie miejsce zajął debiutujący w biegach górskich Wojciech Kozłowski, a trzecie – Dariusz Sikora.

W kategorii U16 zwyciężyła srebrna medalistka mistrzostw Polski na trasie anglosaskiej – Aleksandra Sobolewska. Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna brązowa medalistka w biegu alpejskim.